ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 12:19

SP Başkanı Kamalak: Teşvikler adil olmalı


Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, teşviklerin adil olması gerektiğini belirterek, "Destekler kentleri geriye değil ileriye taşımalı." dedi.

Adana Sanayi Odası’nı ziyaret ederek sanayicilerin sorunlarını dinleyen Mustafa Kamalak, ADASO Başkanı Sadi Sürenkök’ün teşvik uygulamalarının Adana’ya büyük zarar verdiğini ifade etmesi üzerine “Teşvik adil olmalı.” dedi.

SP Genel Başkanı Kamalak, dengeli ve istikrarlı kalkınmanın önemli olduğunu ifade ederek, teşvik uygulamalarında gelişmişliğin hata olarak görülmemesi gerektiğini bildirdi. Kamalak, “Teşvik uygulamaları adil olmalıdır. Geride olan iller mutlaka ileriye gitmeli ancak ilerdekiler de geriye düşürülmemelidir.” dedi.

Suriye’deki olaylarla ilgili daha ilk günden itibaren Türkiye’nin bataklığa sürüklenmek istendiğini vurguladıklarını, ancak komploculukla suçlandıklarını ifade eden Kamalak, ülkenin iyi yönetilmediğini, özellikle Suriye konusunda yanlış politika izlendiğini bildirdi Patriotların Türkiye’nin güvenliğini tehdit eder hale geldiğini belirten Kamalak, Türkiye’nin adım adım adım Suriye’deki bataklığa ve savaşa sürüklendiğini kaydetti.

Daha sonra söz alan Sürenkök ise üç kez çıkarılan teşvik yasası uygulamalarından Adana’nın olumsuz etkilendiğini vurguladı. Sürenkök, “2003 yılında kent ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 102 iken yüzde 57’ye, sosyo-gelişmişlik endeksinde 8. sırada iken 2011 yılında 16. sıraya geriledi. Adana gerilemedi, ama teşvikten yararlanamadığı için diğer illerle aynı gelişme hızını gösteremedi.” dedi.

Üretim maliyetlerinin düşürülmesi taleplerine karşın, enerji fiyatlarında 3 kez zamla karşılaştıklarını belirten Sürenkök, “Rekabet ettiğimiz ülkelerle vergi, enerji ve istihdam maliyetlerinde eşitlenmek istiyoruz, bunun sağlanması halinde teşvik istemiyoruz.” diye konuştu.

Suriye’de yaşanan olayların bölge ekonomisine büyük zarar verdiğini belirten Sürenkök, okullarda serbest kıyafet uygulamasının güvenlik, sosyal, psikolojik sorunlara neden olacağını, bu nedenle kararın gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER