ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 19:10

"Söz konusu devletse"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran,"Söz konusu devletse, söz konusu vatansa, söz konusu bu ülkenin halkıysa gel o zaman ana muhalefet partisi olarak beraber mücadele edelim. Neyse bu paralel yapı getir, ortaya koy" dedi.
Oran, CHP Tokat İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle andıklarını söyledi.
Türkiye'de 12 gün sonra yerel seçim olacağını anımsatan Oran, "Türkiye'nin her yerinde yerel seçim değil, genel seçim havası var. Bir anlamda hükümetin güvenoyu seçimi haline gelmiş durumda. Çünkü 12 yıl boyunca özellikle 3. dönemlerinde çok ciddi bir yıpranma yaşadılar. Çok ciddi bir çözülme yaşadılar. Onu da bütün araştırmalarda görüyoruz" diye konuştu.
17 Aralık'ta İstanbul merkezli yapılan operasyona değinen Oran, ana muhalefet partisi olarak iddialardan son derece rahatsız olduklarını, iktidar partisinin bu konuyla ilgili bir an evvel gereğini yapmasını beklediklerini kaydetti.
Yarın 4 bakanla ilgili fezlekelerin olağanüstü gündemle TBMM'de görüşüleceğini anımsatan Oran, şöyle konuştu:
"17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında bu fezlekeler, şu anda açıklanmasa bile bunlarla ilgili birçok ses kayıtları gündeme düştü. İzliyoruz, dinliyoruz. Özellikle Erdoğan ile oğlu arasında telefon konuşması sonradan ortaya çıktı. Bunlarla ilgili henüz bir yalanlama veya suç duyurusu, hukuki süreç başlatılmadı. Erdoğan, ses kayıtlarıyla ilgili sadece 'montaj' dedi. Biz bunlarla ilgili araştırmalar yaptırdık. Bunları bilimsel olarak incelettirdik. Montaj olmadığını gerçek olduğunu ortaya koyduk. Bu dinlemeler hem kriptolu özel telefondan yapılmış hem de diğer telefonlardan yapılmış. Erdoğan, 'şu ana kadar herhangi bir kayıt yok' diyordu. Buradan açıklıyorum, kayıtlar var. Telefon görüşmeleriyle ilgili kayıtlar var."
Ses kayıtlarla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi verdiğini hatırlatan Oran, Başbakan Erdoğan'ın miting miting, meydan meydan paralel yapıyı anlattığını ifade eden Oran, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bütün gün meydan meydan biz bunları dinliyoruz. Bunları dinlemekten bıktık. Söz konusu devletse, söz konusu vatansa, söz konusu bu ülkenin halkıysa ana muhalefet partisi olarak gel o zaman beraber mücadele edelim. Neyse bu paralel yapı getir, ortaya koy. Eğer paralel yapı, hukuksuzluk yaptıysa, kanunsuzluk yaptıysa senin söylediğin gibi bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nı dinlediyse senin haberin olmadan bu ülkede seni dinledilerse gel hep beraber bunun cezasını verelim. Biz bu konuda samimiyiz. Devlete birisi zarar veriyorsa, hukuku çiğniyorsa biz bu konuda beraberiz."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER