ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 21:39

Soylu: "Kılıçdaroğlu kendi gibi bir aday bulmuş"

Soylu: "Kılıçdaroğlu kendi gibi bir aday bulmuş"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bazı temaslarda bulunmak için geldiği Balıkesir’de AK Parti’nin teşkilat içi istişare toplantısına katıldı.


Karesi AVM’de gerçekleşen toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminin sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi olmadığını söyledi. 10 Ağustos seçimlerinin Türkiye’de ezilenlerin seçimi olduğunu söyleyen Soylu, "Bu milletin kendi seçimidir. Haykırmak isteyip de sürekli ağzı tutulanların seçimidir. Bu ülkede sağcı ve solcu insanların birbirine haykırdığında, o anaların kendi ızdıraplarının kimseye söylemediğinin haykırmasının seçimidir. Şurada; hemen Yalova’da, Kocaeli’de, Sakarya’da, Göktürk’te, Karamürsel’de o eski Türkiye manzaralarında 5 gün 6 gün cesetleri sokaklardan kaldırılmayan ve ’ne olacak’ diyen insanların seçimidir" dedi.

10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bu ülkede bu ülkenin yarınlarına atılacak büyük yürüyüşün ilk başlangıç adımlarından birisi olduğunu dile getiren Soylu, "Bu ülkenin bir evladı, bir kardeşiniz olarak, bütün siyasi kimliğimden sıyrılarak, anasına babasına saygısı olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Bir kere de, yüz kere de, yüzbin kere de, milyar kere de Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de Cumhurbaşkanlığını hak ediyor" dedi. Soylu’nun bu konuşmaları salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı."BİZE ESKİ TÜRKİYE’Yİ YURTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Soylu açıklamasının devamında şunları söyledi: "Biz, insanların hastane kapılarında beklediği, verdiği verginin karşılığını alabilmek için çaba sarf ettiği, kendisini büyüten annesine babasına hastane kapısında gördüğü eziyet sonrası ’Kusura bakma ama ben size hizmet edemiyorum’ dediği o eski Türkiye’yi biliyoruz. İnsanlarımızın ayrıldığı, ayrıştırıldığı ülkeyi biliyoruz. 15 yaşına kadar bu ülkede çocuklarımıza Kuran’ı Kerim öğretmenin, dinimizin inancımızın öğretilmesinin yasaklandığı o eski Türkiye’yi biliyoruz. Ezanı Muhammediye’nin bu ülkede kendi semamızda Allahuekber diye okunmadığı biz o esi Türkiye’yi biliyoruz. Yurt dışına çıktığımızda pasaportumuzu uzattığımızda itilip kakıldığımız o eski Türkiye’yi biliyoruz. Şimdi bize eski Türkiye’yi yeniden yutturmaya çalışıyorlar. 12 yıldır 21. asrın başından itibaren Türkiye’nin bütün kazanımlarını, kadın haklarında, çocuk haklarında, gençlik haklarında, temel hak ve hürriyetlerimiz de attığımız bütün adımları, bir annenin kendi evladıyla cezaevinde kendi diliyle konuşmasının özgürlüğünden tutun da, o evde sabahtan akşama kadar o engelli çocuğuyla beraber ’acaba yarın ne olacak’ endişesi yaşayan 589 bin ailenin yaşadığı ve ’bize sahip çıkacak bir Devlet yok mu’ diyen o eski Türkiye’yi çok iyi biliyoruz ve hatırlıyoruz" dedi."10 AĞUSTOS’A MİLLİ GÜÇ GİRİYOR"

10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye’nin milli duruşu ve milli gücünün girdiğini söyleyen Soylu, "10 Ağustos seçimlerine Menderes’te giriyor, Özal’da giriyor, Erbakan’da giriyor. ’Benim vatanım’ diyen, ’benim ülkem’ diyen, ’zengin Türkiye’ diyen, ’kudretli Türkiye’ diyen 77 milyon tüm vatandaşımız bu seçime giriyor" dedi."GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YATIRIM YAPIYORUZ"

Türkiye’de yetişen çocukların dünyada yetişmiş insanlarla rekabet gücüne sahip olacağını ifade eden Soylu, "Biz artık yarınlara güçlü adımlar atan, dünyadaki yetişmiş insanlarla beraber rekabet edecek kabiliyetli olan gençlerimizin olduğu bir Türkiye istiyoruz. Onun için bilişim tahtalarıyla Türkiye’yi donatıyoruz. Onun için çocuklarımızın eline tablet bilgisayar veriyoruz. Onun için bilişim teknoloji sınıflarıyla ülkemizi donatıyoruz. 3 yaşından itibaren çocuklarımızı Anaokulu’na götürüp onların hayata daha iyi hazırlamanın gayreti içinde oluyoruz" şeklinde konuştu."BATSIN SİZİN SİYASİ HESAPLARINIZ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Filistin ve Gazze’de yaşanan vahşet üzerinden siyaset yapanları da sert bir dille eleştirdi. Soylu, "Gazze’de, Filistin’de bütün dünyanın gözü önünde, bize demokrasi masalları anlatanların gözü önünde, bize temel hak ve hürriyet masalları anlatanların gözü önünde, çocukların katledildiği, annelerin katledildiği, insanların acımasızca ve vahşice öldürüldüğü bir dünyada Cenab-ı Allah’ın biz insanların bir arada yaşayacağı ve herkesin hayat hakkına saygı duyduğu bir dünyaya ulaşması için dua edelim. Neymiş uluslararası dengelermiş, neymiş ekonomik dengelermiş, neymiş ekonomik çıkarlarmış, neymiş para dengeleriymiş, neymiş büyük ülkeler adım artmıyormuş. Adam gibi duruyor Türkiye. Batsın sizin paranız, batsın sizin uluslararası dengeleriniz, batsın sizin ekonomik çıkarlarınız, batsın sizin siyasal hesaplarınız ve gelecek çıkarlarınız. Buradan söylüyorum Gazze’de dini ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun bir insanın öldürülmesine ses çıkarmayan her kim varsa, buna ortak olan her kimse varsa, o milletler de bunun hesabını soracaktır, tarih de bunun hesabını soracaktır, gelecek de bunun hesabını soracaktır" dedi."KENDİ GİBİ CUMHURBAŞKANI ADAYI BULMUŞ"

Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek, 30 Mart’ta onları sandığın dibine gömdüklerini söyledi. Soylu açıklamalarında, "Ama adamda yüz de, yok astar da. Kendisi gibi bir de Cumhurbaşkanı adayı bulmuş. Aynı kendisine benziyor. Ne dünü var, ne de yarını. Neymiş Filistin’le - İsrail meselesi arasında Türkiye tarafsız kalmalıymış. Kardeş sen 5 gün sonrasını göremiyorsun, 5 gün sonra Filistin konsolosluğuna koşarak gittin. 77 milyon milyonunun Türkiye’sine nasıl 2023, nasıl 2053, nasıl 2071 hesapları ortaya koyacaksın. Senin rehberin karga, burnun kurtulmaz senin. Türkiye’de uzlaşma ortaya koyacaklarmış. Gördük uzlaşmanın ne olduğunu. Kenan Evren’de uzlaşmayla geldi. İhsanoğlu’nu da gördük. Albullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmemesi için her türlü maskaralıkları yaptılar. Tahammül edemediler milletin Cumhurbaşkanı seçmesini. Hep ayrıştırdılar insanları. Hep bize dediler ki ’siz cumhurbaşkanı seçemezsiniz’. Şimdi öyle bir seçiyoruz ki, hem de öyle bir seçeceğiz ki, milletin iradesiyle seçiyoruz" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu konuşmalarının sonrasında iftar programı için Balıkesir’in Bigadiç ilçesine iftara geçti. Soylu’nun gün boyu Balıkesir programının devam edeceği öğrenildi.

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER