ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 09:58

Somali'deki bombalı saldırılar


Somali'nin başkenti Mogadişu'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı hedef alan bombalı saldırı, birçok ülke ve kuruluş tarafından kınandı
Somalı Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yönelik bomba yüklü iki araçla düzenlenen intihar saldırısını kınayarak, "eş-Şebab örgütü son günlerini yaşıyor. Saldırılar bizi asla korkutmadı aksine, bizi terörle mücadele konusunda daha da cesaretlendirdi" dedi.
Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkeyi teröristlerden temizleyeceklerini ve ileriki günlerde Şebab örgütüne yönelik geniş çaplı operasyonlar yapacaklarını bildirdi.
Öte yandan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Afrika Birliği Barış Gücü (AMISOM), Mısır ve Katar'dan yapılan açıklamalarda saldırıya tepki gösterildi.
BM Güvenlik Konseyi, saldırıyı "terörist" eylem olarak nitelerken, AMISOM, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yönelik düzenlenen bombalı saldırıyı kınadığını bildirdi.
Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Mogadişu'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na cuma namazı esnasında düzenlenen bombalı saldırının şiddetle kınandığı belirtildi.
Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise bu terör eylemiyle tüm insanı ve uluslararası değerlerin ayaklar altına alındığı kaydedildi. Somalı devletinin yanında olduklarını, ölenlere Allah'tan rahmet ve yaralılara ise acil şifa diledikleri ifade edildi.
Mogadişu'nun en sıkı korunan binalarından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bugün bomba yüklü iki araçla intihar saldırısı düzenlenmiş, patlamalar sonrasında güvenlik güçleriyle silahlı kişiler arasında çatışma çıkmıştı. Şebab hareketinin üstlendiği saldırılar sırasında 7 örgüt üyesi öldürülürken, Somali Başbakanlık Ofisi Müdürü ve eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Mahmut Hırsı hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER