ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 17:33

Somali Cumhurbaşkanı'ndan Çiçek'e ziyaret


Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmut, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti.
    
Çiçek, heyeti Türkiye'de görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, Somali'nin çok değerli bir ülke, Somali halkının da kardeşleri olduğunu belirtti. Çiçek, ''Dost ve kardeş bir ülkenin saygıdeğer Cumhurbaşkanı'nı Türkiye'de ağırlamaktan, seçimden sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmasından büyük memnuniyet duydum'' dedi.
    
Türkiye'nin parlamentosu, hükümeti ve halkıyla Somali'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade eden Çiçek, Somali'deki her olumlu gelişmeden kendilerinin de sevinç duyduğunu söyledi.
    
Çiçek, Somali'nin, geçmişte çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğine işaret ederek, ''Ümit ederim bunlar artık geride kalmıştır. Somali için, Somalili kardeşlerimiz için yeni bir dönem, sayfa açılmış oldu. Sizin Cumhurbaşkanlığı'na seçilmeniz de bu anlamda çok önemli bir gelişme. TBMM adına tebrik ve başarı dileklerimi sunuyorum'' diye konuştu.
    
     ''Devletin çarklarının dönmeye başladığını gösteriyor''
    
Geçiş dönemlerinin ne kadar sancılı olduğunu, kendi geçmişlerinden ve çevrelerindeki gelişmelerden çok iyi bildiklerini kaydeden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Memnuniyet verici husus; Somali'nin bu geçiş dönemini sükunet içinde ve önemli başarıları elde ederek gerçekleştirmesidir. Bu da örnek bir tavırdır. Sizi kutluyorum. Geçiş döneminin sonlanması, sizin cumhurbaşkanlığına seçilmeniz, parlamentonun oluşması, parlamento başkanının seçimi, devletin çarklarının dönmeye başladığını gösteriyor. Bu, önemli bir gelişmedir. İnanıyoruz ki yüksek liderliğinizde Somali'de devlet artık bundan sonra halkın mutluluğu, refahı için yoğun çaba içinde olacaktır. Devlet, tüm kurumlarıyla bu hedefin gerçekleşmesi için yoğun bir çabanın, sorumluluğun içinde olacaktır. Böyle bir gelişme, ümit ederim sıkıntı içindeki başka toplumlara da örnek olacaktır. Yapılacak çok iş var, katedilecek çok mesafe var. Sistem, baştan ne kadar sağlıklı kurulursa, bundan sonraki gelişmeler de o oranda sağlıklı olur. Türkiye olarak, sizlerle her alanda işbirliğine ve çalışmalarınıza destek vermeye, bilgimizi, tecrübemizi sizlerle paylaşmaya hazırız.''
    
     ''Desteğe hazırız''
    
Çiçek, ziyaretin, ilişkiler açısından, anlamlı ve tarihi bir ziyaret olduğunu dile getirdi.
    
Birlikte yapılacak çok işin olduğunu, ilişkileri çeşitlendirmeleri gerektiğini vurgulayan Çiçek, Türkiye'nin, Somali'ye her konuda desteğe, Somali ile bilgi, tecrübe paylaşımına hazır olduğunu belirtti.
    
Özelikle ekonomik ilişkilerin gelişmesinde, uluslararası ilişkilerde güvenliğin en önemli mesele olduğunu vurgulayan Çiçek, ''Güvenlik reformu sizin için de son derece önemli. Türkiye olarak bu konuda epey deneyime sahibiz'' dedi.
    
Çiçek, Somali Parlamento Başkanı'nı Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. Çiçek, TBMM'de Somali Dostluk Grubu bulunduğuna işaret ederek, Somali'de de böyle bir grubun oluşmasını temenni etti.
    
Ziyaretin, Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıl dönüme denk geldiğini kaydeden Çiçek, ''Dışişleri Bakanınızın kadın olması son derece önemlidir. Ümit ederim bizde de bir gün Dışişleri Bakanı kadın olur'' dedi.
    
     ''Deneyimlerini paylaşmasını bekliyoruz''
    
Somali Cumhurbaşkanı Mahmut da parlamentolarının yeni ve oldukça genç olduğunu anımsatarak, kendilerini bekleyen zorlukların bulunduğunu dile getirdi.
    
Türkiye'nin, deneyimlerini kendileriyle paylaşmasını beklediğini kaydeden Mahmut, ''Çoklu bir parlamenter yapıya kavuşmak kültürümüzde yeni yeni gelişecek. Dolayısıyla Türkiye'den bu konuda yardımlarını, deneyimlerini paylaşmasını bekliyoruz'' dedi.
    
Mahmut, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, parlamentolarındaki konuşmasının kendilerini olumlu etkilediğini, parlamenterlerin bu durumdan çok memnun olduğunu kaydetti.
    
Mogadişu'da bir bina yapılacağını ve bunun en önemli binalarından biri olacağını belirten Mahmut, binanın, Türkiye ile Somali arasındaki dostluğun, bağın göstergesi olarak Mogadişu'da yerini alacağını anlattı.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER