ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 10:08

SMDK Genel Kurul Toplantısı


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey es-Safi, Cenevre-1 Konferansı'nda alınan kararlar çerçevesinde Cenevre-2 toplantısına katılmaları için bazı şartların olduğunu bildirdi.

Safi, İstanbul'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki krize çözüm bulmak amacıyla 22 Ocak'ta düzenlenecek Cenevre-2 Konferansı'na katılım şartlarını belirten bir talep mektubunun (BM) Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a iletilmesi kararının alındığını belirtti.

Talep mektubunda, Suriye'de insanı yardım koridorlarının hala kapalı olduğu belirtilerek, yardım koridorlarının açılmasını, özellikle Doğu Guta ve Hums bölgelerine acil insani yardımların ulaştırılmasını, başkent Şam ve çevresindeki yerleşim birimlerindeki ablukanın kaldırılması ve rejim güçlerinin bombalama eylemlerinin sonlandırılmasının istenildiği bildirildi.
Buna paralel olarak, rejime bağlı ordu birlikleri tarafından sivil halktan tutuklanan kadın, çocuk ve yaşlı kişilerin esir askerlerle takas edilmesinin belirtildiği mektupta, başta Halep ve diğer iller olmak üzere havadan sivil halkın ve yerleşim birimlerinin üzerine atılan varil bombaların derhal durdurulması, bu konuda Rusya'nın devreye girmesi ve Suriye rejimi üzerindeki nüfuzunun kullanılması istendi.

Suriye rejiminin sivil halkı bombaladığını belirten Safi, Filistinli mültecilerin yaşadığı Yermük kampına öncelikli olarak Kızılay ekibinin girmesini, gıda ve tıbbi yardımın iletilmesini istedi.

-Karar yarın açıklanacak

Safi, SMDK'dan daha önce çekilen bir grup koalisyon üyesi ile diyalog kurulması için heyet gönderildiğini ifade ederek, Cenevre-2 Konferansı'na katılıp katılmama kararını yarın öğleden sonra yapacakları nihai toplantıda karara bağlayacaklarını ifade etti. Suriye içinde bulunan üyelerinin ve tüm kesimlerin görüşlerini alarak nihai kararın hukuk komitesi tarafından açıklanacağını dile getirdi.

SMDK yarınki toplantısını üyelerin nispi çoğunluğu olan 50+1 üyenin hazır bulunması neticesinde başlatacağını ve Cevevre-2 Konferansı'na gidecek olan kişilerin toplantının başlamasına 48 saat kala açıklanacağı belirtildi.

Cenevre-1 Konferansı'nda alınan kararlarda "Suriye'de tam yetkisi bulunan ulusal geçiş hükümeti kurulması, Devlet Başkanı Beşşar Esed ve yardımcıları başta olmak üzere rejim saflarında yer alan ve eli kana bulaşmış kişilerin geçiş hükümetinde yer almaması, insanlığa karşı suç işleyenlerin cezalandırılması" şeklinde maddeler yer alıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER