ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 23:52

SMDK 9. Genel Kurul Toplantısı sona erdi


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'da düzenlenen 9. Genel Kurul Toplantısı'nın ilk gün oturumları sona erdi.
SMKD'nın Basın Bürosu Başkanı Halid Salih, düzenlediği basın toplantısında, bugünkü oturumlarda SMDK siyasi komite üyeleriyle yetkililerinin yaptıkları diplomatik ziyaretlerle Esed rejiminin Fırat Barajı'nı yıkma girişimleriyle ilgili hazırlanan raporların tartışıldığını, yarınki oturumda ise geçici hükümet başkanının seçimi ve insani yardım faaliyetlerinin koordine edilmesi konularının görüşüleceğini söyledi.
Kimyasal silahların uluslararası denetime açılması konusunda Esed rejimine güvenilemeyeceğini belirten Salih, "Esed 72 saat önce kimyasal silaha sahip olmadığını söylemişti. Böyle söyleyen bir kişinin kimyasal silahların yerlerini göstermesi mümkün mü?" diye konuştu.
Başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde gerçekleştirilen katliamın ardından ABD'nin, yaptığı yardımları artırmaya karar verdiğini belirten Salih, "Uluslararası toplum ve ABD Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) silah sağlama konusunda pek çok vaatte bulundu" dedi.
Irak ve Şam İslam Devleti örgütüyle ilgili de değerlendirmede bulunan Salih, SMDK'nın örgütün işlediği insan hakları ihlallerini kınadığını ve ona karşı siyasi tavır alma konusunu gündeme almayı düşündüklerini ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER