ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Eylül 2013 Pazar 00:42

SMDK 9. Genel Kurul Toplantısı


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye geçici hükümet başkanı olarak Ahmed Salih Tuma'nın seçildiğini duyurdu.
Tuma, SMDK'nın İstanbul'daki 9. Genel Kurul Toplantısı'nın ikinci gününde koalisyon Genel Sekreterlik üyelerinin katıldığı seçimde sandıktan çıkan 10 ret oyuna karşılık 75 evet oyuyla Suriye geçici hükümet başkanı olarak seçildi. 12 üye ise çekimser kaldı.
Tuma, seçilmesinin ardından basına yaptığı ilk açıklamada, "Ülkede uygulanan zulme son vermek, sosyal adalet üzerine kurulu yeni bir Suriye için halkın desteğini isteyerek, "Yeni düzende, hapishaneler suçsuz tutuklulardan arınırken, Suriye halkı ise vatandaşlık haklarına haiz olacak" dedi.
- "Suriye halkı, kimin yanında durduğunu unutmayacak"
Özgürlüğüne kavuşan bölgelerin yönetiminde yeni bir strateji uygulanacağı, devlet ve kamu kurumlarının korunacağı ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) ait birliklerin birleştirileceğine dair söz veren Tuma, Suriye halkının, kimin yanlarında kimin de karşılarında durduğunu unutmayacağının altını çizdi.
Tuma, konuşmasına Suriye halkının gösterdiği direnişi överek son verdi.
Suriye'nin Deyr'uz-Zor kentinde 1965'de dünyaya gelen Tuma, 2 sene el-Hamidi Camii'nde hatiplik yaptı. Tuma, 2001'de Sivil Toplumun İhyası Komiteleri'ne katılarak, 2005'de kurulmasına bizzat iştirak ettiği Şam Ulusal Demokratik Değişim Hareketi'nin Deyr'uz-Zor temsilcisi oldu. 2007'de Şam Deklerasyonu Ulusal Meclisi genel sekreterliğine seçilen Tuma, daha sonra 12 arkadaşıyla beraber tutuklanarak 2 seneden fazla hapiste kaldı. Suriye devrimi başladığında muhalefet saflarına katılan Tuma, "Hepimiz Şam'ı destekliyoruz" isimli kampanyanın başkanlığını yürütüyordu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER