ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:05

"Sızdırmalar Başbakan'ın bilgisinde yapıldı"

"Sızdırmalar Başbakanın bilgisinde yapıldı"

BDP, 'tutanaklar bizden alındı' diyor. CHP, tutanakların Başbakan'ın bilgisinde sızdırıldığından şüpheleniyor.


CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, devletin hukuk dışına çıkarıldığını belirterek "Tutanaklar açıklansın. Bu sıradan bir olay değil. Başbakan'ın bilgisi dahilinde sızdırıldığından şüpheleniyoruz." dedi.

İmralı Tutanakları'nın basına sızdırılmasının ardından sızdıranın kimler olduğuna dair tartışmalar sürüyor...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki MYK  toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, son günlerde Başbakan merkezli bir yalancılık tartışması yapıldığını savunarak Başbakan'ın yalancı olduğunun grup toplantısında tescillendiğini iddia etti. 

"İMRALI SÜRECİNDE 5 İSİM VAR"

"Hacı Yatmaz gibi bir Başbakan. Bir o yana bir bu yana." diyen Koç, İmralı sürecini değerlendirdi. Süreçten sadece 5 kişinin haberi olduğunu belirten Koç, bunların Yalçın Doğan, Efkan Ala, Hakan Fidan, Beşir Atalay ve bu yalanların sahibi Başbakan olduğunu kaydetti.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın medyaya yansıyan açıklamalarını hatırlatan Koç, "Tam bir hukuksuzluğun içine gömülmüş bir devlet yapısıyla karşı karşıyayız." şeklinde konuştu. Bu sorunun kronik sorun olduğunu ve bunu her zaman söylediklerini anlatan Koç, Meclis'te konunun tartışılması gerektiğini vurguladı.

"CHP çözüme, barışa karşı mı?" sorusunun sık sık yinelendiğini dile getiren Koç, hiçkimsenin Başbakan'a çözümden kastının ne olduğunun sorulamadığını kaydetti. Devletin hukuk dışına çıkmadan çözüm sürecini yürütmesini istediklerini vurguladı.

"BAŞBAKAN'IN BİLGİSİNDE SIZDIRILDI"

Karayılan'ın devletin kendilerini muhatap alınmasını istediğini aktaran Koç, Türkiye'nin hukuk devleti dışına çıktığını ve savrulduğunu belirtti. Koç, "Tutanaklar açıklansın. Bu sıradan bir olay değil. Başbakan'ın bilgisi dahilinde sızdırıldığından şüpheleniyoruz." dedi. Tutanakların sızdırılmasının amacının ise toplumun tepkisiz hale getirilmesi olduğunun altını çizdi.

Kürt yurttaşların sorunları ve talepleri olduğunu hatırlatan Koç, hukuk devletin kurallarına bağlı olarak bunların aranması ve siyasetin de görevlerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'nin birliğini, üniter yapısını, kardeşliğini tartışmayacaklarını ve anayasanın ilk 4 maddesini de tartışmaya açmayacaklarını vurguladı. Başbakan'dan süreçle ilgili çıkıp açıklama yapmasını istedi.

Basına yansıyan Karayılan ve BDP'li vekillerin birlikteki fotoğraflarıyla ilgili bir soruya Koç, tren seferleri gibi kurye seferleri konulduğunu dile getirdi. PKK'nın elindekilerin bırakılmasına ilişkin oluşturulacak heyete üye verip vermeyeceği konusundaki bir soruya Koç, "CHP'de herşey hukuksal olmalı, hukuk devleti kurallarına uymalı." karşılığını verdi. Buradan sorunun cevabının anlaşılmasını istedi.

BDP:"TUTANAKLAR BİZDEN ALINDI" (Haberi okumak için tıklayınız)

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER