ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Temmuz 2014 Pazar 23:36

"Siyaset, halkın tercihlerini dikkate almaktır"

"Siyaset, halkın tercihlerini dikkate almaktır"

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin,Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar ilk defa cumhurbaşkanını halkın seçeceğini ifade etti.


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "İnşallah, milletimiz kendi frekansıyla aynı seviyede olan, aynı duyguları paylaşan birisini cumhurbaşkanlığı makamına seçecektir" dedi.

Yılmaz, Gürün ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığınca düğün salonunda düzenlenen iftarda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçiminin çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar ilk defa cumhurbaşkanını halkın seçeceğini ifade eden Yılmaz, "Halkın seçmesi niçin önemlidir? Eğer siz cumhurbaşkanını seçerseniz, Çankaya Köşkü'ne siz çıkmış olursunuz. Eğer Çankaya Köşkü'ne çıkacak adamı siz seçerseniz seçtiğiniz adamı denetlersiniz" diye konuştu.

Halkın, tercihlerine duyarsız cumhurbaşkanıyla devam etmeme yönünde tercih kullanabileceğine dikkati çeken Yılmaz, "Eğer halkın tercihlerini dikkate alan cumhurbaşkanını bu millet seçmiş olsaydı, Demirel, zamanında 'başörtülüler Suudi Arabistan'a gitsin' diyemezdi. Eğer halkın tercihlerine duyarlı cumhurbaşkanı seçilseydi, Ahmet Necdet Sezer döneminde bir bürokratın, 'hanımının başı örtülü' diye kararnamesi geri çevrilmezdi" ifadesini kullandı.

"AK Parti olarak adayımız Recep Tayyip Erdoğan'dır"

Cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle halkla milletin bütünleşeceğini, ülkeye huzur geleceğini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Şimdi yeni bir kavram çıkardılar, 'siyaset dışı' diye. Güzel kardeşim siyaset, halkın tercihlerini dikkate almaktır. Siz, 'siyaset dışı olun' dediğinizde, 'Halkın tercihlerini dikkate alma' demektir. Eskiden bu olabilirdi. İşte onun için Demirel, 'başörtülü olanlar Suudi Arabistan' gitsin' dedi. Halkın tercihlerini dikkate alırsa hiç kimse millete karşı bu cümleleri kullanamazdı. Milletin duyarlılıklarına sessiz kalamazdı. Hem Edirne'nin hem Hakkari'nin hem Artvin'ini hem de Muğla'nın tercihlerini dikkate alacak."

Cumhurbaşkanının Anayasa'yı gözetmesinin siyasi belge olduğunu aktaran Yılmaz, cumhurbaşkanına "siyaset dışı" denilemeyeceğini anlattı.

Yılmaz, cumhurbaşkanının halkın tercihlerine duyarsız kalamayacağını, halkın huzur ve mutluluğunu gözetmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eski vesayet döneminde kendi istedikleri adam milletin değerlerine ters olabilirdi. Onun için 'yüzde 99 da alsanız, istediğimizi yapabiliriz' diyorlardı. Bu düşüncede olanları Çankaya'nın başına getirebilmek için 'bırakın, siyaset dışı kalsın' diyorlardı ama millet olarak şunu dememiz lazım; 'Halkın tercihlerini en üst tepede sorgulayacak, arasında uyumu gösterecek, bürokrasinin her alanında kullanmasını gözetecek, uyumu sağlayacak cumhurbaşkanı istiyoruz.' İnşallah, milletimiz kendi frekansıyla aynı seviyede olan, aynı duyguları paylaşan birisini cumhurbaşkanlığı makamına seçecektir.

İşte o zaman cumhurbaşkanı da Çankaya Köşkü de halkın makamı haline gelecektir. AK Parti olarak adayımız Recep Tayyip Erdoğan'dır."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER