ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 21:32

"Siyaset güçlü değilse, millet güçlü değildir"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ''Türkiye'de siyasetin güçlü olması, ülkenin, milletin ve o ülkenin en önemli kurumlarından birisi olan devletin güçlü olması anlamına gelir'' dedi.

Soylu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'yi ziyaret etti.

Özhaseki'nin başarılı bir siyasetçi olduğunu ifade eden Soylu, başarılarının artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Özhaseki de Soylu'yu kentte ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, belediye çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Mehmet Özhaseki, Soylu'ya üzeri işlemeli bakır ibrik hediye etti.
    
Siyaset Akademisi
    
Soylu, daha sonra, Büyükşehir Belediye Meclis Salonu'nda partisinin düzenlediği Siyaset Akademisi programına katıldı.

Burada, AK Parti'nin ülkede siyasetin gelişimine büyük katkıda bulunduğunu dile getiren Soylu, ''Her meselenin kendine ait bir kuvvet aradığı gibi siyaset de kendine ait bir kuvvet arar. Siyasetin kuvveti bilgidir. Ancak, bilgi siyaseti güçlü hale getirir. Donanımlı insan, bilgili bir insan siyaseti güçlü bir hale getirebilir''dedi.

Soylu şöyle devam etti:

''Türkiye'de siyasetin güçlü olması, ülkenin, milletin ve o ülkenin en önemli kurumlarından birisi olan devletin güçlü olması anlamına gelir. Ama siyaset güçlü değilse, millet güçlü değildir. Siyaset 1950-1960 arası güçlüydü ki Türkiye orada bir serpildi, gelişti. Ama siyasette bir zaaf oluşturmak isteyenler 1960 darbesini yaptılar ve siyaseti zaafa düşürdüler, güçsüz hale getirdiler. 1971 muhtırasında siyaset güçsüzdü, güçsüz yakalanmıştı ve 1971 muhtırası gerçekleşti. Siyaset 1970 ile 1980 arası güçsüzdü ve Türkiye sıkıntıya girdi.''

Türkiye'de Turgut Özal ile birlikte siyasetin güçlenmeye başladığını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

''Ne zaman 1983-1987 arası Özal, Anavatan Partisi ve siyaset güçlüydü, Türkiye büyüdü. Bu dönemlerde Türkiye'de ekonomik ve siyasi ciddi gelişmeler oldu. Ama ne zaman hafif bir zafiyete düştü, yine birtakım güçler devreye girdi ve siyasetin zafiyetini iyi yönettiler. Hem de çok iyi yönettiler. 1990-2000 arası Türkiye'de koalisyonlar, ekonomik krizler ve terörle olan mücadele siyaseti bir çok şeyle uğraştırdı ve siyaseti yine güçsüz düşürdü. Türkiye'de çok önemli 28 Şubat diye bildiğimiz bambaşka bir dönemi beraberinde getirdi ve siyaseti güçsüzleştirdi, zafiyete uğrattı. AK Parti 2002 yılından itibaren sadece Türkiye'yi yönetmiyor. Türkiye'de siyasetin kuvvetlendirilmesi, güçlendirilmesi ve siyasetin kurumsal işleyişini ortaya koymak için de bambaşka araçlarla onu donatmaya çalışıyor.''

Program, daha sonra basına kapalı devam etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER