ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:39

Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç TBMM'de


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkiler ne kadar gelişirse, Balkan coğrafyasında barışın, istikrarın ve refahın gelişmesine de o ölçüde katkı sağlar'' dedi.
     Çiçek, Türkiye'de resmi temaslarda bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç onuruna, TBMM'de öğle yemeği verdi.
     Çiçek, yemekten önce yaptığı konuşmada, Nikoliç'i Türkiye'de görmekten ve ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.
     Ziyaretin önemli olduğunu belirten ve başarılı geçmesini dileyen Çiçek, Türkiye ile Sırbistan'ın Balkan coğrafyasında iki önemli ülke olduğunu, iki ülke arasındaki ilişkiler ne kadar gelişirse, bu coğrafyada barışın, istikrarın ve refahın gelişmesine o ölçüde katkı sağlayacağını söyledi.
     Sırbistan'ın barış ve istikrar açısından kilit bir ülke olduğunu dile getiren Çiçek, ziyaretin hem iki ülke arasındaki gelişmeleri teyit eden en üst düzeyde irade ortaya koyduğunu hem de bölgesel işbirliği açısından önemli olduğunu kaydetti.
     İki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini dile getiren Çiçek, ziyaretin bu ilişkilere önemli bir ivme kazandıracağını anlattı.
     Siyasi ilişkilere paralel olarak ekonomik ilişkilerin de ivme kazanacağını ifade eden Çiçek, bu alanda önemli işbirliği çabaları olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını, iki ülkenin önündeki fırsatların, potansiyelin, bunu daha ileriye götürülebileceğini gösterdiğini söyledi.
     TBMM'nin de bu ilişkilere destek vermek istediğini, TBMM'de, Sırbistan ile ilgili 4 anlaşmanın kabul edildiğini anımsatan Çiçek, ''İki ülke parlamentoları arasındaki ilişkileri de geliştirmeyi arzu ediyoruz'' dedi.
    
     -''Siz geri kalmayın, Balkanlardanız ya''-
    
     Nikoliç de konuşmasında siyasi geçmişiyle ilgili bazı bilgiler vererek, parlamentoda fiziki tartışmalara varan olaylar yaşadığını anlattı. Nikoliç, ''Üzgünüm ama bazen Türkiye'de böyle şeyler yaşanıyor sanırım. Siz geri kalmayın, Balkanlardanız ya'' diye espri yaptı.
     Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını belirten Nikoliç, İslam dinine mensup vatandaşlarının çok olduğunu, bu kişilerin çoğunun Türkiye'de çalıştıklarını söyledi. Nikoliç, ''Bu insanlar bizim aramızda köprü sağlayacaktır'' diye konuştu.
     ''Sırbistan olmadan istikrarlı ve huzurlu Balkanlar olmaz ama Türkiyesiz de huzurlu ve istikrarlı Balkanlar olmaz'' ifadesini kullanan Nikoliç, ''Balkanlarda önceden savaşanlar şimdi barış, huzur ve dostluk içinde yaşamalılar. Bu bizim görevimiz ve ödevimiz. Öncelikle Türkiye ile Sırbistan'ı örnek alsınlar. Yüzyıllarca çatışma ve savaş halindeydik, şimdiki dostluğumuzu örnek alsınlar'' dedi.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER