ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 17:24

Sezer'in iki kızı işten çıkarıldı

Sezerin iki kızı işten çıkarıldı

10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kızlarının Eximbank'taki işlerinden çıkarıldıkları ortaya çıktı.


10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu'nun, çalıştıkları Eximbank'ta işten çıkarıldıkları ortaya çıktı. Konuyu, soru önergesiyle Meclis'e taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a, "Cumhurbaşkanı'nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açtı?" diye sordu.

Oran, konuya ilişkin olrak TBMM'ye soru önergesi verdi. Eximbank yönetiminin gereksiz lüks harcamalarının bulunduğu iddialarının da yer aldığı soru önergesinde, Oran'ın Babacan'a yönelttiği sorular şöyle:

"Sezer'in çocukları olmaları aleyhte durum mu yarattı? Eximbank'ta uzun yıllardır çalışan Türkiye Cumhuriyeti 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kızları Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu'nun sözleşmeleri, niçin yenilenmeyerek iş akitleri feshedildi? Ebru Akbatur ve Zeynep Kısacıkoğlu'nun, ailevi gerekçelerle İstanbul'a gelemeyecekleri yönündeki mazeretleri niçin kabul edilmedi? Bu iki personelin, 10. Cumhurbaşkanı'nın çocukları olmaları aleyhlerine karar çıkmasına, ayrımcılığa tabi tutulmalarına mı yol açmıştır? Eximbank'ın İstanbul'a taşınması nedeniyle 36 personelin iş akitlerinin feshedildiği doğru mudur, bu sayı kaçtır, isimleri, görevleri nelerdir, akitleri hangi tarihte feshedildi? Eximbank, hangi tarihte tam olarak İstanbul'a taşınmıştır, söz konusu personelin iş akitleri niçin bu tarihten önce feshedildi? Taşınma için neden eğitim yılının ortası beklenerek aileler mağdur edildi? Bu kadar lüks harcamanın yapıldığı Eximbank'ta, 10. Cumhurbaşkanı'nın uzun zaman hizmet etmiş 2 çocuğunun işsiz bırakılması kurum politikasına ve kamu vicdanına uygun mudur?" 

GENEL MÜDÜR KAPLAN İDDİALARA CEVAP VERDİ

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, bankanın İstanbul'a taşınması nedeniyle personele İstanbul'a gitme önerisinde bulunulduğu, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iki kızının iş akitlerinin İstanbul'a gitmek istememeleri nedeniyle feshedildiğini bildirdi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın konuyla ilgili soru önergesi nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Hükümetin İstanbul'da finans merkezi oluşturulması yönündeki çalışmaları çerçevesinde ana sözleşmede yapılan revizyon ile Türk Eximbank Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınma kararı alındığını hatırlatan Kaplan, bu kararın Ankara'da kurulu olan Genel Müdürlük yapılanmasının ortadan kalkması sonucunu doğurduğunu kaydetti.

Alınan karar doğrultusunda İstanbul'da çalıştırılması irade edilen personele sözleşmelerinin değiştirilmesi önerisinin yapıldığını belirten Kaplan, şunları söyledi:

''Ayrım yapılmaksızın bütün personele yapılan bu öneri, sayın Zeynep Kısacıkoğlu ve sayın Ebru Akbatur tarafından reddedildi, 10'uncu Cumhurbaşkanımızın damadı olan Bankamız Teftiş Kurulu Başkanı sayın Mustafa Kısacıkoğlu tarafından ise kabul edildi. Değişiklik teklifini reddeden personelimizin tamamının sözleşmesinin feshi zarureti söz konusu olmuş olup, alınan kararda başka hiçbir ölçüt dikkate alınmamış, tamamen personelimizin değişiklik teklifine verdiği yanıta göre işlem yapılmıştır.
     
Sayın Ebru Akbatur'a daha üst bir unvan dahi önerilmiş, sayın Zeynep Kısacıkoğlu'nun ise eşinin İstanbul ilinde çalışmayı kabul etmesi karşısında eş durumuna ilişkin bir engeli de bulunmamasına rağmen sözleşme değişikliği teklifimizi kabul etmemiştir. Özetle belirtmek gerekirse Anayasamızın 10'uncu ve İş Kanunumuzun 5'inci maddelerinde düzenlenen eşit davranma yükümlülüğü kapsamında işveren sıfatı ile uygulanan fesih işlemi, bütün personele aynı şekilde uygulanmış olup, herhangi bir sebeple ayrımcılık veya eşit davranma yükümlülüğüne aykırılık söz konusu değildir. Yine sözleşmesi feshedilen personelimize de yasal hakları eksiksiz olarak ödenmiştir.''

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER