ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Temmuz 2014 Pazartesi 13:11

Şevardnadze hayatını kaybetti

Şevardnadze hayatını kaybetti

Gürcistan'ın eski Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze'nin hayatını kaybettiği bildirildi.Gürcistan ve Rusya basını, 86 yaşındaki Şevardnadze'nin vefat ettiğini duyurdu. Şevardnadze'nin uzun süredir tedavi gördüğü belirtildi ancak ölümüne ilişkin detaylı bilgi verilmedi.
1928 yılında Gürcistan'ın Lanchkuti bölgesi Mamati köyünde bir öğretmen ailesinde doğan Şevardnadze, 1972-1985 yıllarında Gürcistan Komünist Partisi Genel Sekreteri, 1985-90 yıllarında Sovyetler Birliği (SSCB) Dışişleri Bakanlığı ve Merkezi Komite üyeliği görevlerinde bulundu.
1990 yılında görevinden ve partisinden istifa eden Şevardnadze, SSCB Başkanı Mikhail Gorbaçov'un davetiyle yeniden Dışişleri Bakanlığı görevini kabul etti ancak SSCB'nin dağılmasıyla bu görevi kısa sürdü.
Daha sonra Moskova'dan ülkesine dönen Şevardnadze, ilk cumhurbaşkanı Zviad Gamsahurdia'nın devrilmesinde ve ülkedeki iç savaşın bitirilmesinde önemli rol oynadı.
1992-1995 yıllarında Gürcistan Meclis Başkanlığı görevini yürüten Şevardnadze, 1995'te cumhurbaşkanı seçildi. 2000 yılında yapılan seçimlerde ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen Şevardnadze, Mihail Saakaşvili önderliğindeki muhalif güçlerin baskısıyla istifa etmek zorunda kaldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER