ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 17:02

Selahattin Demirtaş'tan ilginç çıkış!

Selahattin Demirtaştan ilginç çıkış!

"Recep Tayyip Erdoğan'ı seviyorlarsa bana oy vermeleri lazım"


HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, "Gerçekten de Recep Tayip Erdoğan'ı seviyorsa AKP'liler, onun başına, onu frenleyecek, onu denetleyecek birini seçmeleri lazım. Dolayısıyla AKP'lilerin bana oy vermesi lazım." dedi.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Muş'ta seçim bürosunun açılışı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Seçim çalışmaları kapsamında karayolu ile Diyarbakır'dan Muş'a gelen Selahattin Demirtaş, Özel İdare İşhanı önünde seçim bürosu açılışında vatandaşlara seslendi. Seçim otobüsü üzerinde konuşma yapan Demirtaş, Ak Partililerden oy istedi. Özgürlük ve adalet barışı mücadelesinde kritik bir aşamaya geldiklerini belirten Demirtaş, bütün Türkiye halklarının önünde güçlü bir seçenek olduğunu söyledi. Bütün kimlikleri kucaklayacak bir Cumhurbaşkanına ihtiyacının olduğunu ifade eden Ddemirtaş, şunları söyledi: "Ben öyle uzun uzun diğer adayları anlatmayacağım, diğer adayların ne yaptıklarının ne yapabileceklerini sadece pratikleriyle sizler görüyorsunuz. Bizim amacımız Türkiye'de yeni bir otoriter lider yaratmak değil, bizim artık özgürlüğe, demokrasiye ihtiyacımız var. Yani anavatanımızda, topraklarımızda özgürce yaşamaya ihtiyacımız var. Bu halkın bütün duygularını, bütün inançlarını, bütün kimliklerini kucaklayacak bir cumhurbaşkanı olacağım. Gerçekten de Recep Tayip Erdoğan'ı seviyorsa AKP'liler, onun başına, onu frenleyecek, onu denetleyecek birini seçmeleri lazım. Dolayısıyla AKP'lilerin bana oy vermesi lazım. Çünkü eminim ki her AKP'li de artık şunu görüyor ve düşünüyor Başbakan'ın freni boşalmış şu anda yokuş aşağı frensiz bir şekilde gidiyor. Biri onun frenine basmazsa duvara toslayacak duvara. O nedenle Recep Tayip Erdoğan, başbakan olarak kalacaksa ona demokrasiyi, kardeşliği, adaleti, eşitliği hatırlatacak ve öğretecek birine ihtiyaç var. O nedenle AKP'liler de özgürlüğe barışa inanıyorsa bizim çizgimize oy vermesi lazım. Çankaya'da bu çizginin orada bu halkı temsil etmesi lazım. Çünkü bir Çankaya'yı babamızın malı gibi kullanmayacağız. Halkın malını halkın malı gibi kullanacağız."

"TÜRKİYE HALKLARINA KARDEŞLİK, BARIŞ VE DOSTLUK ELİMİZİ UZATIYORUZ"

İlk defa kendi kimlikleriyle cumhurbaşkanı adayı olduklarını kaydeden Demirtaş, "Kürt'üyle, Türk'ü, Alevi'si, Sünni'siyle bütün Muş halkı önümüze çıkan bu fırsatı doğru ve iyi değerlendirmek için beraber hareket edecekler. Muş halkı son seçimde bize desteğini sundu esirgemedi. Belki burada belediyede hizmet etme fırsatını yakalayamadık ama her Muşlunun şunu iyi düşünmesi lazım. Bizler yüz yıl aradan sonra yani cumhuriyetin kuruluşundan bu yana 90 küsur yıl sonra ilk defa kendi kimliğimizle, kendi inancımızla, kendi varlığımızla Türkiye cumhuriyetinde cumhurbaşkanlığına adayız ve hiçbir kimliği, inancı ötelemeden, hiçbir inancı ezmeden, hiçbir inancın omuzlarına basarak yükselmeden öz gücümüzle, halkımızın mücadelesiyle şimdi Türkiye'ye bütün Türkiye halklarına kardeşlik elimizi uzatıyoruz, barış dostluk elimizi uzatıyoruz. bütün Muş halkının da bir birlik beraberlik ruhu içinde sandığa gitmesi lazım. Buralardan kendi evladını Çankaya'ya göndermenin en güçlü mesajını verebilmesi lazım. İnanıyorum ki Muş halkı Türkiye'ye biz buradayız, biz barıştan, özgürlükten kardeşlikten yanayız o nedenle oyumuz Demirtaş'a diyecek o nedenle oyumuz kendimize kendi evladımıza diyeceksiniz." şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş burada yaptığı konuşmadan sonra sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yapılacak toplantıya katıldı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER