SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Aralık 2014 Pazar 12:07

Seçimden sonra 12 Eylül artığı ne varsa çöpe atacağız

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/numan-kurtulmus-1406064-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/numan-kurtulmus-1406064-622x360.jpg
Seçimden sonra 12 Eylül artığı ne varsa çöpe atacağız

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "İnşallah seçimden sonra seçim sistemini de siyasi partiler yasasını da meclis iç tüzüğünü de değiştireceğiz" dedi.


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "İnşallah seçimden sonra seçim sistemini de siyasi partiler yasasını da meclis iç tüzüğünü de değiştireceğiz. 12 Eylül'ün artığı ne varsa, kalan bütün artıklarını, sizin çalışmanızla, milletin desteğiyle çöp tenekesine atacağız" dedi. 

Haldun Alagaş Spor Kompleksi'ndeki AK Parti Ümraniye 5. Olağan İlçe Kongresi'nde konuşan Kurtulmuş, sık sık dile getirdikleri "Yeni Türkiye"nin, millet egemenliğinin bütün kurum ve kuruluşlarla oluşturulduğu bir Türkiye anlamına geldiğini söyledi.

Yeni Türkiye'nin, insanların kendi kültürel mirasıyla buluştuğu, devlet-millet arasındaki bütün uyuşmazlıkların giderildiği bir ülke olacağını vurgulayan Kurtulmuş, "Yeni Türkiye, büyük medeniyetimizin yeniden ayağa kalktığı, devletin bütün kurumlarıyla milletin emrinde olduğu, kendine ev ödevleri verilen değil, ne yapacağına, nasıl hareket edeceğine halkın karar verdiği bir Türkiye'dir" diye konuştu.

Kurtulmuş, bu yolda çok büyük mesafeler katettiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Milletimiz, 20 yıl önce rüyasında görse bile inanamayacağı imkanlara kavuştu. Türkiye kendi kültürüyle, geçmişiyle buluştu. Devlet milletle buluştu. Bunlar yeterli değil. Büyük adımlar atıldı ama alınacak daha çok mesafe var. Bundan sonraki 2015 seçimleri, en az 30 Mart, 30 Ağustos kadar önemli. Eskiden, bu milletin inançlarıyla uğraşılan, 18 sene minarelerinden ezan diye zorla 'Tanrı uludur' denilen, imam hatipleri kapatılan, başörtüsü yasaklanan, milletin değerleriyle, inançlarıyla dalga geçilen bir ülke vardı. Bu ülkede eskiden sayısız darbe teşebbüsü oldu, başbakanlar asıldı, zorla iktidardan indirildi. Siyasi cinayetler oldu, köyler yakıldı."

Yeni Türkiye'de bunların yaşanmadığını dile getiren Kurtulmuş, "Yeni Türkiye, IMF'ye avuç açan değil, borç verme durumuna gelen, artık genç kızların üniversiteden atılmak bir yana, başörtülü milletvekillerinin meclise girdiği, isteyen herkesin kendi dilinde halay çektiği, şarkı söylediği, her yerinde imam hatiplerin açıldığı bir ülke oldu. Bunlar yeterli mi? Hayır. Daha gidecek çok yol var. Türkiye'yi hep beraber 2023, 2071'e götüreceğiz. Bütün dünyanın itibar ettiği Türkiye'yi kuracağız" şeklinde konuştu.

Seçim barajını kaldırma tartışmaları

Kurtulmuş, 2015 seçimlerinin hayati önem taşıdığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşallah, anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla iktidara geleceğiz. İnşallah, başkanlık temelli bir anayasayı hep beraber Türkiye'ye hediye edeceğiz. Şimdi baraj, maraj, 'acaba AK Parti takılır mı?' diye oyunlar oynuyorlar ya. Hodri meydan. Daha önce de demiştik. 'Gelin seçim sistemini değiştirelim. Sıfır barajla, yüzde 5 barajla seçime girelim'. Yapmadılar. İnşallah seçimden sonra seçim sistemini de siyasi partiler yasasını da meclis iç tüzüğünü de değiştireceğiz. 12 Eylül'ün artığı ne varsa, kalan bütün artıklarını, sizin çalışmanızla, milletin desteğiyle çöp tenekesine atacağız. Yapacak çok işimiz var. 12 Eylül'ün bütün kalıntılarını çöpe atmak için inşallah anayasayı değiştirecek çoğunlukla bu seçimde iktidar olacağız ve parlamentoya geleceğiz."

Konuşmasının ardından Kurtulmuş'a, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can tarafından, üzerinde Arapça "Bismillahirrahmanirrahim" yazan tablo hediye edildi.

Kongreye, AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve partililer katıldı.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Davutoğlu’na sürpriz hazırlık

SONRAKİ HABER

Meclis'te bedelli mesaisi

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.