ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 16:55

Sebahat Tuncel: Hasta tutsaklar salıverilmeli

Sebahat Tuncel: Hasta tutsaklar salıverilmeli


BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, çözüm sürecinin sağlıklı yürümesi için KCK ve hasta tutsakların salıverilmesi gerektiğini ifade etti.

Batman Emek ve Demokrasi Platformu basın açıklaması düzenledi. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ile Emek ve Demokrasi Platformu'nu oluşturan çok sayıda sivil toplum örgütü üyesi Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya geldi. Burada yapılan basın açıklamasında hasta tutukluların durumuna dikkat çekildi.

BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, cezaevi önünde yaptığı konuşmada, çözüm sürecinin sağlıklı yürümesi için KCK ve hasta tutsakların salıverilmesi gerektiğini ifade etti. Birçok cezaevinde tutuklu ve hükümlü yakınları, insan hakları savunucuları ile demokrasi güçlerinin basın açıklamaları yaparak özellikle hasta tutukluların durumuna dikkat çekmeye çalıştığını hatırlatan Tuncel, "Milletvekili arkadaşlarla birçok cezaevinde hasta tutuklularla görüştük. Hem de bu alanda çalışma yapan kurumlarla görüştük. Şöyle bir sorun var. Adli tıp rapor verdiği halde, biliyorsunuz bu yasa Meclis'ten çıkınca itiraz etmiştik. Tam teşekküllü bir hastanenin rapor vermesinin yeterli olacağını istemiştik, ne yazık ki yasa adli tıpa bağlı bıraktı. Bir de güvenlik gerekçesiyle birçok arkadaşımız tek başına cezaevinde kalamaz raporu almasına rağmen şu an İstanbul'da iki arkadaşımız bu durumda, tahliye edilmiyor. Biz buradan Adalet Bakanlığını uyarıyoruz. Hasta tutsaklar meselesi çok insani bir meseledir. Biran önce bu bürokratik yaklaşımdan uzaklaşıp durumu acil olan yüze yakın hasta tutuklunun serbest bırakılması konusunda çalışma yapması gerekiyor." dedi.

Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir aşamada olduklarına dikkat çeken Tuncel, barış sürecinin başarılı olmasının koşulunun güven artırıcı adımların gelişmesine bağlı olduğunu ileri sürdü.
Devletin bütün halka özellikle Kürt halkına güven vermesi gerektiğini, ancak henüz bu güvenin verilmediğini öne süren Tuncel, "Bir paketten bahsediliyor, bu paketin ne olduğu belli değil. Bu güne ortaya çıkan paketler ne yazık ki Türkiye demokrasisine ne katkısı oldu ne de sorunları çözdü. Bu sürecin başarıya ulaşması, Kürt sorununun çözümünde silahların tamamen devreden çıkması artık tamamen devletin sorumluluğundadır. Devletin bu konuda somut adım atmasını, ilk adımda da özellikle KCK adı altında yürüttükleri siyasi operasyonda tutsak aldıkları arkadaşlarımızla hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu önemli bir konu, toplumda güven artırıcı adımların atılması yönünden de önemli bir adımdır." diye konuştu.

Devletten pratik bir adım beklediklerini söyleyen Tuncel şu ifadelere yer verdi: "Sokakta herkes bize şunu soruyor; AKP samimi mi değil mi? Biz bu samimiyete sözle cevap verecek değiliz. Her defasında hükümetten yapacağız, edeceğiz söylemi değil pratik adım görmek istiyoruz. İlk pratik uygulaması; zindanlardaki arkadaşlarımız serbest bırakılmalı. Kaldı ki nihai çözüm olacaksa Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere bütün siyasi tutukluların özgürlüğüne kavuşması gerekiyor. Öcalan'ın özgür olmadığı bir ortamda onun şahsında Kürt halkı da özgür olmamış olacak." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER