SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2014 Perşembe 13:17

Yargı paketi Adalet Komisyonu'nda

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/bozdag-1483001-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/bozdag-1483001-622x360.jpg
Savcılar büyük zorluklarla karşı karşıya

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kobani bahane edilerek 6-7 Ekim'de yapılan izinsiz gösterilerde bin 598 şüpheli hakkında 73 soruşturma başlatıldığını, 894 kişinin gözaltına alındığını, 386 kişinin tutuklandığını açıkladı.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kobani bahane edilerek 6-7 Ekim'de yapılan izinsiz gösterilerde bin 598 şüpheli hakkında 73 soruşturma başlatıldığını, 894 kişinin gözaltına alındığını, 386 kişinin tutuklandığını açıkladı.

KANUN TEKLİFLERİ TBMM ADALET KOMİSYONU'NDA

Hakim ve savcı maaşlarında artış, soruşturma usullerinde değişiklik, makul şüphe üzerine yer ve üst araması, Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısının artırılmasını içeren düzenlemelerin yer aldığı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşülmesine TBMM Adalet Komisyonu'nda devam ediliyor.

Komisyonun üçüncü günkü toplantısında, avukatların soruşturma dosyalarına erişiminin kısıtlanmasına ilişkin düzenleme ele alındı.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, düzenlemenin savunma hakkıyla ilgisinden dolayı çok önemli olduğunu ifade etti. Avukatların düzenlemenin mevcut haliyle kalmasını istediğini anlatan Dibek, madde üzerinde bütün siyasi partilerin oy birliği değişiklik yapılmasının yararlı olacağını söyledi.

SORUŞTURMALARDA BAŞARI İÇİN DÜZELTMEYE İHTİYAÇ VAR

Adalet Bakanı Bozdağ, bu düzenlemenin daha önce de komisyona geldiğini anımsatarak, eleştirileri karşılayan formül bulabilmek için çok çalıştıklarını, ancak bunların amacı karşılamadığını ifade etti. Özellikle terör soruşturmalarında şüphelilerin diğer bağlantılı soruşturmaları da takip ederek, buna göre hareket ettiğini kaydeden Bozdağ, Cumhuriyet savcılarının soruşturmaları sonuçlandırmada büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Bu düzenlemeye ihtiyaç olduğunu dile getiren Bozdağ, "Yoksa örgütlü suçlara dönük soruşturmaları başarıyla yürütme imkanımız yok" dedi.

CHP'nin, avukatların dosyaya erişiminde kısıtlama verilecek kısıtlama kararının 2 ayla sınırlanması ve sürenin birer ay uzatılmasını içeren önergesi kabul edilmedi.

AK Parti, kısıtlama kararının kapsamını daraltan ve belli suçlarda geçerli olmasına imkan tanıyacak önerge verdi. Kabul edilen önergeye göre avukatın dosya içeriğini inceleme ve belgelerden örnek alma yetkisi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim kararıyla kısıtlanabilecek.

KISITLAMALAR OLACAK

Bu kısıtlama, kasten adam öldürme, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, silah kaçakçılığı, Bankacılık Kanunu'ndaki zimmet suçu, kaçakçılık suçlarında geçerli olacak.

Kısıtlama, yakalanan kişinin ya da şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar hakkında uygulanmayacak.

Avukat, iddianamenin kabul edildiği tarihten itibaren dosya içeriğini ve muhafaza altına alınan delilleri inceleyebilecek, tutanak ve belgelerin örneklerini harçsız alabilecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

Hükümetten Çözüm Süreci ile ilgili net mesaj

SONRAKİ HABER

Emine Ülker Tarhan rotasını belirledi

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.