ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 07:15

''Savcı bey ne gerekiyorsa yargı"


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmayla ilgili ''Savcı bey ne gerekiyorsa yargı süreci içinde her şeyi yapabilir. Buna müdahale doğru olmaz, yorum da getirmek doğru olmaz'' dedi.
     Bahçeli, Meclis'teki 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, ''Genel Kurul'daki konuşmaları nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusu üzerine, bütün siyasi parti liderlerinin kendi dünya görüşleri çerçevesinde güzel yorumlar sunduklarını kaydetti.
     Bir gazetecinin ''AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in isminizi anarak, akil insanlarla ilgili bir yorumu olmuştu...'' şeklindeki sözleri üzerine Bahçeli, ''Muhatap almıyorum efendim'' demekle yetindi.
     Meclis'e kendisine ait klasik bir otomobille geldiğinin hatırlatılması üzerine ise Bahçeli, ''Zaman zaman biniyoruz efendim. Bugün de Meclis'e öyle geldik'' dedi. Bahçeli, bir de 2023 plakalı bir aracı olduğunu söyledi.
     ''Onu ne zaman kullanacaksınız-'' sorusu üzerine Bahçeli, ''Bir gün inşallah'' dedi.
    
     -Soruşturma-
    
     Bahçeli, Bursa mitinginde atılan ''vur de vuralım, öl de ölelim'' sloganlarına ''onun da zamanı gelecek'' şeklinde karşılık vermesine ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığının hatırlatılması üzerine, ''Savcı bey ne gerekiyorsa yargı süreci içinde her şeyi yapabilir. Buna müdahale doğru olmaz, yorum da getirmek doğru olmaz. Savcı bey yargı çerçevesinde üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Süreci yakından izliyoruz. Bakalım, inşallah hayırlısı olur'' şeklinde konuştu.
     ''Siyasi bir tavır, bir siyasi duruş var mı-'' sorusuna Bahçeli, ''Zannetmiyorum, savcı beyde böyle bir tavır olmaması lazım'' yanıtını verdi.
    
     -''Biz Ferdiciyiz''-
    
     Klasik otomobilinde Ferdi Tayfur kasetlerinin bulunduğunun anımsatılması üzerine Bahçeli, kendisinde Ferdi Tayfur'un çok kaseti olduğunu belirterek, ''Ferdi Tayfur sevdiğimiz, takdir ettiğimiz bir sanatçı'' dedi.
     Bir gazetecinin ''Orhan Gencebay'a da nispet gibi oldu sanki...'' ifadesi üzerine Bahçeli, gülerek, ''Evet biz Ferdiciyiz'' şeklinde konuştu.
     Bahçeli, ''Milliyetçilerin daha önce de kullandığı ifadelere benzer ifadeleri kimse yanlış anlamasın mealinde bir cümleniz oldu; sloganlara atfen miydi-'' sorusuna, ''Yok muhtevayla alakalıdır'' cevabını verdi.
     İzmir mitingindeki kalabalıktan tatmin olup olmadığı yönündeki soru üzerine de Bahçeli, güzel ve disiplinli bir kalabalık olduğunu kaydetti.
     Adana'da yapılması planan mitingin sorulması üzerine Bahçeli, ''Bu kartopu gibidir, Ankara'da çok daha büyük bir kalabalıkla, inşallah güzel bir miting olacak'' dedi.
     Anketlere ilişkin bir soruyu da Bahçeli, MHP'nin bir gelişme trendi içerisinde bulunduğunu bilindiğini anlatarak cevapladı. ''Sizin yaptırdığınız anket var mı-'' sorusuna karşılık Bahçeli, sık olmamakla birlikte zaman zaman yaptırdıklarını söyledi.
     MHP'nin oylarının süreçle birlikte artma eğiliminde olup olmadığı sorusu üzerine Bahçeli, ''2011'e göre önemli bir tırmanma içerisinde. Nazar değmesin'' dedi.
     MHP'nin soldan oy aldığına dönük değerlendirmeler olduğunun sorulması üzerine Bahçeli, ''Böyle bir çalışmamız olmadı. Sağlıklı veriler midir, onu bilemiyoruz'' ifadesini kullandı.
     ''İzmir mitinginde böyle bir şey gözlemlediniz mi-'' sorusuna karşılık Bahçeli, ''Kalabalık o kadar çoktu ki kim kimdir bilemiyoruz'' diye konuştu.
     Bahçeli, hangi sıklıkla anket yaptırdıklarının sorulması üzerine de imkanlarının çok sık anket yaptırmaya elvermediğini, zaman zaman kendilerine ve Türkiye'nin konjonktürüne göre yaptırdıklarını bildirdi.
     Askeri birliklerin çekildiğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine Bahçeli, ''Bilgiye tam erişmiş değiliz. Ama intikal eden şekliyle, suyu tersine akıtmak doğru değil'' şeklinde konuştu.
     ''Sınır güvenliği açısından tehlike olur mu-'' sorusuna Bahçeli, ''Mutlaka'' yanıtını verdi.
     Avrupa Parlamentosu'ndan çıkan kararda, PKK'lılara ''terörist'' denmediği, ''aktivist'' ifadesi kullanıldığının anımsatılması üzerine Bahçeli, ''Avrupalının ne dediği önemli değil, Türk milletinin söylediği önemlidir. Türk milleti de PKK'yı bir terör örgütü olarak görmektedir'' diye konuştu.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER