ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 13:43

Sarıgül depremi!

Sarıgül depremi!

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün oğlu Emir Sarıgül'ün belediyedeki yetkilerini geri aldı.


Babasının yerine Şişli Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmak isteyen Emir Sarıgül’ün yetkileri elinden alındı. İddialara göre seçimden önce yapılan gizli mutabakat gereği hastalanarak görevi Emir Sarıgül’e devretmesi gereken Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Emir Sarıgül’ün yetkilerini elinden alarak başkanlık hayalini suya düşürdü.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Emir Sarıgül'ün yetkilerini geri aldı. Meclis üyeliğine 4. sıradan giren ve kazanan Emir Sarıgül ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün arasında bir gerilim olduğu belediye koridorlarında aylardır konuşuluyordu.

İNÖNÜ'DEN BELEDİYE İÇİNDE OPERASYON

CHP'li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, belediye içindeki operasyonlarına bugün de devam etti. Önceki gün 21 birimin müdürünü görevden alan İnönü, bugün ise radikal bir karara imza attı. Hayri İnönü, Mustafa Sarıgül'ün oğlu Belediye Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül'ün yetkilerini elinden aldı. Edinilen bilgiye göre Emir Sarıgül'e bağlı 6 şube müdürlüğü vardı. İnönü Sarıgül'e bağlı olan 6 birimi de kendisine bağladı. Emir Sarıgül ise belediye başkan yardımcısı görevine devam ediyor ama kendisine bağlı sadece Sosyal İşler Müdürlüğü bulunuyor. İnönü'nün diğer belediye başkan yardımcılarını da görevden alacağı öğrenildi.

SEÇİM ÖNCESİ GİZLİ MUTABAKAT

Yerel seçimler öncesi Mustafa Sarıgül'ün büyükşehir, eski eşi Aylin Kotil'in Beyoğlu'ndan aday olması kamuoyunda bir hayli tartışılmıştı. Sarıgül'ün oğlu Emir Sarıgül de Şişli'den babasının yerine aday olmak istiyordu. Tepkileri azaltmak için Emir Sarıgül'ün adaylığını, meclis üyeliğiyle sınırladılar. Yıllardır Sarıgül'ün yanında bulunan Hayri İnönü'yü aday yaptılar. İddialara göre seçimlerden sonra İnönü'nün hastalanarak, belediye başkanlığından ayrılması yönünde bir mutabakat sağlandı. İnönü de bu mutabakatı onayladı. Ancak İnönü 'hastalanıp, istifa' etmeyince Emir Sarıgül baskı yaptı.

SARIGÜL'ÜN KOLU KANADI KIRILDI

İnönü bu baskılar sonucu , Ankara'ya gitti ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek, 'Beni halk seçti, görevimi 5 yıl sürdürmek istiyorum' dedi. Kılıçdaroğlu da 'Siz seçilmiş bir başkansınız, görevinizi en iyi şekilde yapın' diyerek İnönü'yü gönderdi. İnönü, göreve başladıktan sonra istifa etmeyince, Emir Sarıgül tarafından baskı altına alındı. Bu gelişmeler üzerine İnönü, Sarıgül'ün tüm yetkilerini alarak bir anlamda kolunu kanadını kırmış oldu.

TELEFONDA TEHDİT ETTİ

Emir Sarıgül yetkilerinin elinden alınmasının ardından 20 meclis üyesi ile birlikte Gayrettepe'de bir restaurantta bir araya geldi. Telefonunun mikrofonunu açarak Hayri İnönü'yü arayan Emir Sarıgül "Seni Şişli Belediye binasına sokmayacağım, seni bitireceğim" diyerek tehdit etti.
Öte yandan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün görevden aldığı Emir Sarıgül'e yakın müdürler "bu kararı tanımıyoruz" diyerek görev yerini terk etmiyor.

Krizi çözmek için bugün Mustafa Sarıgül ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir araya gelecek.

İNÖNÜ'DEN SUÇ DUYURUSU

Emir Sarıgül'ün Hayri İnönü'yü telefonda tehdit etmesi üzerine İnönü'nün avukatlarına talimat verdiği ve Sarıgül hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. (Sabah/Erhan Öztürk) 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER