ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:32

"Saldırı biliniyordu, maalesef önlenemedi"

"Saldırı biliniyordu, maalesef önlenemedi"

Cumhurbaşkanı Gül'den, ABD büyük elçiliğindeki bombalı saldırıyla ilgili önemli açıklama...


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD büyük elçiliğindeki bombalı saldırıyla ilgili, "Maalesef terör örgütünün bir saldırı peşinde olduğu konusunda emniyet, istihbarat teyakkuzdaydı ve maalesef önlenemedi ve bu saldırı gerçekleşti. Geçmiş olsun diyorum." dedi.

Gül, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'i Çankaya Köşkünde resmi törenle karşıladı. Heyetler arası yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Burada gündeme ilişkin soruları da cevaplandıran Gül, Amerika Büyükelçiliğine yönelik saldırıyla ilgili bir soruya, "Maalesef terör örgütünün bir saldırı peşinde olduğu konusunda emniyet, istihbarat teyakkuzdaydı ve maalesef önlenemedi ve bu saldırı gerçekleşti. Geçmiş olsun diyorum. En büyük üzüntümüz, güvenlik görevlisinin hayatını kaybetmiş olması. Ve sizin meslektaşınız olan Didem'in sağlık durumunu yakından takip ediyorum. O anda orda olması maalesef yaralanmasına sebep oldu. Çok yakından tanıdığımız arkadaş. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur." karşılığını verdi.

"TÜRKİYE, AB MÜZAKERE SÜRECİNİ BAŞARIYLA BİTİRMEK İSTİYOR"

Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki son gelişmelere yönelik bir soruya ise Gül, "Biz AB'ye tam üyelik müzare sürecindeyiz. Maalesef bazı üyelerin ön yargı davranışlarından dolayı arzu edilen boyutta olmadığı da bir vakadır. Sayın Başbakan sitem ediyor. Şangay 5'lisi alternatif değildir. Türkiye, AB müzakere sürecini başarıyla bitirmek istiyor. AB kriterlerini uygulamak istiyor." şeklinde konuştu.

İmralı görüşmeleriyle ilgili Gül, "Türkiye'nin gündemi en büyük konusunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Hepimizin samimi ve yoğun bir çalışma içinde olunduğuna herkes şahittir. Bu konuda yapılanların fiili olarak görünenlerin ötesinde olduğunu düşünüyorum. Ümit ederim ki terör örgütü de bu mesajı alır ve yapması gerekeni biran önce yapar." ifadelerini kullandı.

"GÖRÜŞMELERDE EN ÇOK EKONOMİK İLİŞKİLER KONUŞULDU"

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile görüşmelerine ilişkin de Gül, birçok konuda aynı görüşleri paylaştıklarını ifade etti. İlişkileri her alanda geliştirmeye, siyasi, ekonomik diğer tüm alanlarda gelişmeye kararlı olduklarını vurgulayan Gül, tarihten gelen birçok ortak yanların bulunduğunu kaydetti. İstanbul-Belgrat arasında şuan 10 sefer olduğunu bunun Türk Hava Yolları tarafından 14'e çıkarılacağını anlatan Gül, ticaret hacminin ise 1 milyar dolar olmasını istediklerini ifade etti.

Ekonomik ilişkiler konusundaki bir soruya Gül, görüşmelerde en çok konuşulan konuların başında ekonomik ilişkilerin geldiğini ifade etti. Sırbistan'da ekonomik alanda çok büyük bir potansiyel bulunduğunu belirten Gül, ticarette artış olduğunu ama bunun kısa sürede daha da artmasını beklediklerini kaydetti.

"TÜRKİYE İLE VAROLAN DOSTLUK VE İLİŞKİLERİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ"

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ise Türkiye'de bulunmaktan onur ve mutluluk duyduğunu belirtti. Halkının büyük bir bölümünün Türkiye'de tatilini geçirdiğini, kendisinin de bu yaz tatilini burada geçirdiğini dile getiren Nikoliç, Türkiye ilişkilerinin kendisinden önce başladığını hatırlattı.

Türkiye ile varolan dostluk ve ilişkilerin devam etmesini isteyen Nikoliç, asırlarca yollarının kesiştiğini kaydetti. Asırlarca bir çatışmada bulunduklarını, savaştıklarını hatırlatan Nikoliç, savaş dendiği zaman cesaretle, halk olarak kendi ülkesi için kanının son damlasını vermeye hazır oldukları için burada da ortak noktaların bulunduğunu ifade etti.

İki ülkenin AB üyeleğinin sadece kendilerine bağlı olmayacağını belirten Nikoliç, Türk yatırımcı ve girişimciyi her zaman memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Enerji alanında ve üretiminde çok çalışmaları gerektiğini vurgulayan Nikoliç, 1 milyar dolar ticari hacmi olursa o zaman biraz memnun olacaklarını belirtti.

Türkiye'nin balkanlardaki barışın huzurun önemli bir ülkesi olacağına dikkat çeken Nikoliç, kendilerinin de bunun için çalışacağını kaydetti. Nikoliç, Cumhurbaşkanı Gül'ün en kısa zamanda kendi ülkelerine ziyarette bulunmasını istedi. Misafirferverlik için teşekkür etti.

Bu arada, toplantı öncesi iki ülke arasında anlaşma imzalandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER