ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 13:25

Şahin: Anayasa Mahkemesi kararı Başbuğ’un lehine olmuştur


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bitmiş olan davaların gerekçeli kararlarının yazılmamış olmasını hak ihlali olarak değerlendirdiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi kararının Başbuğ’un lehine olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy’u makamında ziyaret etti. Şahin, burada gündeme ilişkin soruları cevapladı. Şahin, günümüzde teknolojinin kötü amaçlarla kullanıldığını belirterek” Telefon çağın en lüzumlu buluşlarından biri. Kötü niyetli kullanılırsa kişilerin temel hak ve hürriyetlerini ihlal edebiliyor. Cumhuriyet savcılarımızın, başsavcılarımızın ve bazı kamu kuruluşlarımızın yaptığı tespitte çok sayıda kişinin dinlendiğini tespit ettiler. Bu çok üzücü ve hatta düşündürücü bir olay. Telefonlar dinlenemez mi ?, Tabi ki dinlenir. Özellikle organize suçlarla mücadele bakımından. Ceza kanunun ilgili maddesine göre belirli bir süre dinlenebilir. Ama binlerce, onbinlerce kişinin telefonların dinlenmesi yasadışıdır. Bu kişilerin özel hayatları rencide edilmiştir. Cumhuriyet savcıları ve kamu kurum ile kuruluşları bu konu üzerine hassasiyetle gitmeli, bu konuda yetkili mercilere çok önemli görevler düşüyor. Bu bir hükümet meselesi yapılacaktır. Bu konu da yasal bir takım tedbirler alınması icap ediyorsa, Parlamento'ya da bu tedbirlerin alınması için teklifler de gelebilir ve gelmesi gerekir." dedi.

İLKER BAŞBUĞ’UN LEHİNE OLMUŞTUR

Öte yandan İlker Başbuğ’un tutuksuz yargılanması konusunda ise Mehmet Ali Şahin şunları ifade etti: "Çıkan son yasalarda, tutukluluk süreleri kısaldı. Bitmiş olan davaların gerekçeli kararlarının uzun süredir yazılmamış olması da bir hukukçu olarak hak ihlali olarak değerlendiriyorum. Nitekim bu konu da Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu bir karar var. Bu karar, Sayın Başbuğ'un lehine olmuştur.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER