ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 20:53

Sağlıkta kamu özel ortaklığı yasa tasarısı


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ''Bu ülkeye sağlık alanında ulaşılabilir, saygın, kaliteli sağlık hizmetini sunabilmek, siyaseten merkeze aldığımız bir bakış açısı'' dedi.

Sağlık Bakanlığı'nca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine devam edildi.

Tasarının birinci maddesi üzerinde, milletvekilleri görüşlerini açıkladı.

Muhalefet milletvekilleri, Müezzinoğlu'nun göreve yeni atanması nedeniyle, tasarıyı yeniden değerlendirmesini talep ettiler ve geneli üzerindeki eleştirilerini yinelediler.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, birçok alanı dengeli götürmek gibi bir sorumluluklarının olduğunu belirterek, ''Burada 75 milyon insanımızı merkeze alıyoruz'' dedi.

Şu anda hastanelerin fiziki koşulları açısından yüzde 70'inin miadını doldurduğunu, kullanılabilirliğini yitirdiğini aktaran Müezzinoğlu, ''Bu ülkeye sağlık alanında ulaşılabilir, saygın, kaliteli sağlık hizmetini sunabilmek, siyaseten merkeze aldığımız bir bakış açısı. Bunun Ahmet gitmiş Mehmet gelmişle alakası yok. Bakan'ın değişmesiyle duruşumuzun değişeceği gibi bir bakış açısına katılmıyorum'' diye konuştu.

Bütçe disiplinini önemseyen bir bakış açısıyla devam edeceklerini anlatan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

''Sağlık sisteminin aksayan yönleri, sıkıntılı yönleri var. Üzdüğümüz, sıkıntıya soktuğumuz kesimler var, özellikle sağlık çalışanları alanında. Bütün bunları süreç içinde daha sağlıklı, dengeli bir yolculukla götürme gayreti içinde olacağız. Sağlık hizmeti verenin de huzuru, güvenliği, geleceğe umutla bakması önemli. Sağlık alımında memnuniyet varsa bunun sunucularına da teşekkür borcumuz var. Taşeronlaşmada, son dönemde yaşadığımız sürece baktığımızda benim de sıkıntılı gördüğüm alanlar var. Hükümetin gündemine en kısa zamanda gelecektir. Emeğin hakkını, hukukunu yasal çerçevede korumak ve kollamak sorumluluğumuzdur.''

Müezzinoğlu, tasarının görüşmelerine devam edilmesi yönünde bakış açısı olduğunu dile getirdi.

Bakan'ın konuşmasının ardından Komisyon Başkanvekili AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birinci madde oylanmadan, Perşembe günü devam etmek üzere toplantıyı kapattı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER