ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2013 Salı 16:12

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kamuoyunda "Tam Gün" olarak bilinen tasarıya ilişkin tepkilerle ilgili "Tasarıda hekimlik görevini engelleyecek hiçbir düzenleme yok" dedi.
Müezzinoğlu, Meclis'te gazetecilerin, "Tam Gün" tasarısının ne zaman yasalaşacağına ilişkin sorusuna, "CHP grubuyla konuştuğumuz bütçeden sonraki salı günü toplanıp, bitirmek" karşılığını verdi.
Tasarının 33. maddesinin, "acil tıbbi yardıma ulaşılabilmesi konusunda olumsuz etkisi olacağına" dönük örgütlerin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Müezzinoğlu, tasarıda hekimin hekimlik görevini engelleyecek hiçbir düzenleme bulunmadığını ifade etti. Müezzinoğlu, "Hekimin ruhsatlı mekan konusundaki bir eksikliği varsa.. Burada acil bir hasta varsa hekimin muayenesine engel olabilecek hiçbir yasa yok, olamaz da... Ama burada sağlık merkezi varken, 'bende bahçede tedavi ediyorum' diyorsan ve oraya bir çadır kuruyorsan bunun tabi izni ve ruhsatı olması gerekir" diye konuştu.
Müezzinoğlu, "Ama Gezi örneği veriliyor" ifadesi üzerine de, şunları söyledi:
"Ülkede toplumsal olaylar hiç bitmez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hukuk devleti. Yani uzun süreli sağlık hizmeti verecek yerlerin mutlaka kayıtlı, ruhsatlı ve izinli olması gerekir. Yoksa acil durumlarda sağlıkçı da sağlıkçı olmayan da, burada hiçbir sağlıkçı yok 'pat' diye biri düştü, hiç dokunmayacak mıyız? Dokunacağız.
CHP de MHP de bütün Sağlık Komisyonu da biliyor ki bu bizim Mart ayından beri tartıştığımız ve Mart ayında çalışmalarını yaptığımız... O zaman Gezi falan yoktu. Birileri işi ideolojik noktaya taşıyor. Bunun ideolojik noktaya taşınacak bir hali yok. İki kilometre mesafede 4 tane hastane var, ambulanslar orada. O hizmeti vermek istiyorsa bilgisini verecek, iznini alacak ve o hizmeti yine verecek. Ama bir sağlık hizmeti bir otoparkta verilir mi? Bunu bir gün, iki gün, üç gün...Kim geldi? Kim baktı? Bakan doktor mu? Sonra ne oldu? O bakanların bir kısmı doktor değil, bir kısmı suçlu, aranan kişiler. Böyle bir hukuk devleti olabilir mi?"
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER