ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 23:35

"Sadece güvenlik tedbirleriyle çözülmesi imkansızdır"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecine ilişkin "Siyasal akıl, bu işi barış ve kardeşlik çerçevesinde çözmeyi gerektirir" dedi.

Kurtulmuş, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının İl Danışma Meclisi Toplantısında yaptığı konuşmada, milletin bütün zorluklara rağmen kendi mücadelesini veren siyasi kadroları iktidara taşıdığını belirtti.

Bu siyasi kadroların bütün zorluklara rağmen siyaset, ekonomi ve ticarette kendilerini ispat ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Milletin çocukları bütün alanlarda sahne aldılar. Bu sahneden, Türkiye'yi yönetme sahnesinden ilanihaye inmeyecekler. Millet bu fırsatı diğerlerine vermeyecektir" diye konuştu.

Tünelin sonuna geldiklerini, ucunda yeni bir yol göründüğünü ifade eden Kurtulmuş, "Son 10 yılda büyük yol aldık. Bu gelinen yolu unutmayalım. Bundan sonra istikametimizde 'yeni Türkiye, güçlü Türkiye ve öncü Türkiye'den oluşan üç tabelanın var" dedi.
    
Cumhurbaşkanlığı seçimi
    
AK Parti'nin 10 yıllık süreçte demokrasi adına en büyük başarısını cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olmasını gösteren Kurtulmuş, bunun Türkiye için devrim niteliğinde olduğunu kaydetti.

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde geçmişte "Ali Cengiz oyunları" oynandığını savunan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Milletin oyuyla değil 3-5 kişinin kapalı kapılar ardından tespitiyle adaylar çıkardı. 1961'deki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra birtakım Ali Cengiz oyunlarıyla karşı karşıya kalındı. Sonunda milletin tanımadığı veya istemediği adamlar gelir cumhurbaşkanı olurdu. Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanı seçilmesi... Beş cümle üzerinde anlaşamayan beş partinin lideri uzlaştırıldılar ve 'adayımız Ahmet Necdet Sezer' dedirttirildiler. Sezer'in AK Parti'nin ilk yıllarında ne türlü fonksiyon icra ettiğini hepiniz gördünüz. Çok şükür bu millet ilk sefer cumhurbaşkanını seçecek. Türkiye demokrasi yolunda büyük bir adım daha atmış olacak."
    
"Sadece güvenlik tedbirleriyle çözülmesi imkansızdır"
    
PKK'nın 12 Eylül öncesi sol fraksiyonlu küçük bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"12 Eylül'ün Diyarbakır Cezaevi, PKK'nın ana rahmi olmuş, PKK diye kocaman bir çocuk bazı kamu görevlilerinin de yanlış politikalarıyla karşımıza çıkmış. Yetmedi, uluslararası güçler desteklemiş. Hiçbir terör örgütü tek başına terör yapamaz, arkasında büyük güçler vardır. Bir taraftan uluslararası güçler terör örgütünü desteklerken diğer taraftan devlet adına terörü bitirdiklerini zannedenler terör örgütünün toplumsal desteğini sağladı. Köyleri yaktılar, insanlara dışkı yedirdiler, işkence yaptılar. Adeta insanlara zorunlu istikamet olarak PKK'nın kucağını gösterdiler."

Çözüm sürecine değinen Kurtulmuş, "Siyasal akıl, bu işi barış ve kardeşlik çerçevesinde çözmeyi gerektirir. Bunun sadece güvenlik tedbirleriyle çözülmesi imkansızdır. Biz Allah rızası için bu işi çözmek zorundayız. Herkesi memnun etmekten çok toplumun genel çoğunluğunun memnuniyeti önemlidir. Endişesi olanları da dikkatle dinleriz. Onlardan da çözüm yolu isteriz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, Kurtulmuş'a bakır işlemeli sürahi hediye etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER