ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 22:00

"Saatler ona göre ayarlandı"


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Lisans Yerleştirme Sınavı dolayısıyla bu hafta sonu yapılacak AK Parti mitinglerinin erteleneceğine ilişkin iddialarla ilgili olarak, "Hem ÖSYM hem biz, AK Parti Genel Merkezi'ne sınav takvimi çakışmasını söyledik. Saatler ona göre ayarlandı" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 5 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarının maddeleri üzerinde milletvekillerinin soruları yanıtlayan Avcı, eş durumu atamalarının yılda bir kez yapıldığını, ancak istisnai olarak şubat ayında da yaptıklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşu olduğunu, kamuda çalışan her 3 kişiden birinin, Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yaptığını anlatan Avcı, askerlerin en çok öğretmenlerle evlendiğine dikkati çekti. Avcı, şunları kaydetti:

"Eşleri bir araya getirmek gerektiği zaman en çok bu iki kesim karşımıza geliyor. Her iki kesimin de görevlendirilebilme şartları çok sınırlı. Biz TSK'ya 'bu askeri orada değil, şurada görevlendir çünkü onun eşi öğretmen' diyemiyoruz. Çünkü askerlerin görev yapabileceği yerler belli, öğretmenlerin de norm sınırlamaları nedeniyle görev yapacakları yerler belli. Böyle bir sıkıntımız var. Aritmetik olarak bütün öğretmenlerin eş durumundan taleplerini karşılamamız fiilen mümkün değil. Biz en acil durumda olanları hesaba katarak, senede bir kere olması gereken eş ve sağlık durumu ile özel hayatı ilgilendiren nedenlerle tayin etme hakkını şubatta da tanıyarak, bunu bir ölçüde elimizden geldiği kadar hafifletmeye çalışıyoruz. Ama tümüyle çözümü yok bu işin. Öğretmenlerimizin eş durumundan tayin taleplerini tümüyle rasyonel bir biçimde karşılamamız mümkün değil, elimizden geldiği kadar bunları birbirine denk getirmeye çalışıyoruz."
Avcı, bu konudaki iyi niyetli çalışmalarının öğretmenler tarafından bilindiğini söyledi.

Lisans Yerleştirme Sınavları dolayısıyla AK Parti'nin hafta sonu yapacağı mitinglerin iptal edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Avcı, "Hem ÖSYM hem biz, AK Parti Genel Merkezi'ne bu mitinglerle ilgili sınav takvimi çakışmasını söyledik. Saatler ona göre ayarlandı. Cumartesi günü sınav sabah saat 10.00'da başlıyor, 12.15'te bitiyor. Ankara'daki miting 17.00'de. Dolayısıyla Ankara'da ciddi bir sorun görünmüyor. Pazar günü sabahtan ve öğleden sonra 2 sınav var. Öğleden sonraki sınav 16.00'da bitiyor. İstanbul'daki miting 17.30'da başlıyor. Böyle bir ayarlama yapıldı" dedi.
Yatılı bölge okullarıyla ilgili çalıştıklarını bildiren Avcı, buralarla ilgili çok farklı şikayetler olduğunu söyledi. Ailelerin bu okullara çocuklarını vermek istemediği, bu okulların işlevsiz kaldığı bilgileri bulunduğunu belirten Avcı, "Tek tek bunlar elden geçirilip hangisinde ne türlü sorun var bu sorun nasıl çözülür, bunu değerlendiriyoruz" diye konuştu.
Avcı, sınıflardan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin kaldırıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını da söyledi.
Tasarının bir maddesi üzerinde söz alan CHP Muğla Tolga Çandar, annesinin vefatı dolayısıyla başsağlığı dileğinde bulunan TBMM Başkanı, bakanlar ve milletvekillerine teşekkür etti.

Çandar, 1972 yılında lise öğrencisi olduğu dönemde, Deniz Gezmiş'lerin asıldığını, o gün, eve geldiğinde annesini yas içinde bulduğunu dile getiren Çandar, şu ifadeleri kullandı:

"O zaman kafam çok basmıyordu. Neler olup bittiğine. Taşocağı işçisi olan babamın başına bir şey geldi diye düşünmüştüm. Koşarak eve gettim, ne oldu anne bir şey mi oldu diye sordum. 'Oğlum üniversite öğrencilerini asmışlar. Ben de seni okutayım diye çalışıp çabalıyorum ama acaba kendi elimle seni ölüme mi mahkum ediyorum, kendi elimle seni ölüme mi gönderiyorum büyükşehirlere. Yoksa hiç göndermesem, burada babanla beraber kalsan, taş ocağı işçisi olsan daha mı iyi' diye ağlayıp sızlamıştı. Bugün Gezi Parkı'nda o gencecik üniversite öğrencilerine yapılanı gördükçe, aradan 40 yıl geçmesine rağmen Türkiye'de anlayışta bir arpa boyu kadar bir değişiklik olmadığı görülüyor. Yazık. Bu kadar güzel bir ülke için bu durum son derece yazık."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER