ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 16:24

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karaman:


Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Karaman, "Her yıl Türkiye'de gariban ve fakir insanların ödedikleri vergilerle 500 bin daire faize gidiyor" dedi.

Karaman, partisinin il başkanlığınca İlim Yayma Cemiyetinde düzenlenen Genişletilmiş İl Divan Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, vatandaşların ödediği vergilerle hazırlanan 2014 bütçesinde, 50 milyar lira faiz ödemesinin öngörüldüğünü söyledi.

Devletin niye faiz ödemesi yaptığının sorulması gerektiğini belirten Karaman, şöyle konuştu:

"Borcumuz bittiyse 50 milyar lira faizi kime ödüyoruz? Faiz lobileri, bu hükümetten memnun olmadığı için çeşitli eylemler yapıyorlarsa bu lobilere 10 yılda 600 milyar lira faizi kimin ve niye ödediğinin sorulması lazım. '50 milyar lira faiz ödeniyor' dediğiniz zaman oradan birisi kalkıp diyor ki '50 milyar lira para mı kardeşim çünkü hala yeni paraya insanlarımız alışamadı. Yani 50 bin lira değil, 50 milyar lira, eski parayla 50 katrilyon lira yapıyor. 50 milyar liraya bugün Türkiye'de 500 bin konut alıyorsunuz arkadaşlar. Yani bugün TOKİ, 2+1 daireleri 50-60 bin veya 100 bin liraya satıyor ama bunun maliyeti çok ucuz. Düşünün yani 50 milyar liraya 500 bin konut alıyorsunuz. Her yıl Türkiye'de gariban ve fakir insanların ödedikleri vergilerle 500 bin daire faize gidiyor. Bugün Türkiye'deki konut sayısı 17 milyondur. Türkiye'deki evlerin tamamı neredeyse 10 yılda faize ödenmiş. Faiz, onun için Türkiye'yi kemiriyor ve içinden çıkılmaz noktaya getiriyor."

Partilerinin Hazineden hiçbir yardım almadığını anımsatan Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu durum adaletsiz bir uygulama. İktidar partisi 170 milyon lira, CHP 100 milyon lira ve MHP 70 milyon lira devletten para aldı. Benim vergilerimden benim dışımdaki partiler pay alıyor ama ben alamıyorum. Bu kadar adaletsizlik olur mu? Hiç olmazsa her partiye aldığı oy kadar para verin. Senin kasanda şu kadar para, benim kasamda hiç yok. Sen vergi veriyorsun, senin verginden AK Parti'ye, CHP ve MHP'ye para gidiyor.
Ben gidiyorum diyorum ki 'senin verginden o 3 parti para alıyor, bana da para ver', senin yakanı sıkıyorum. Böyle eşit şartlar olmadan seçime giriyoruz."

Karaman, daha sonra partisinin ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER