ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2013 Pazar 17:48

Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Olağan Genel Kurulu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Her türlü kamuoyu araştırmasını yapıyoruz ve adımlarımızı ona göre atıyoruz. Taksim'le ilgili de 2011 seçimleri öncesinde tüm kamuoyu araştırmalarımızı yaptık, adımlarımızı ona göre attık ve atıyoruz. Taksim Kışlası'nı CHP zihniyeti yıktı, onun yerine Taksim Stadı olarak kullandı. Şu anda İnönü Stadyumu olarak kullanılan yerde, eskiden Dolmabahçe Sarayı'nın ahırları vardı. Onu yıkıp stad yaptılar. Bakın bunların hepsi o dönemde olmuş. Bunlara sesi çıkmayanların, orada şu anda sökülen 12 tane ağaca bu şekilde tepkilerini çevrecilik adına değil, ideolojik bazlı olarak ifade etmek istiyorum" dedi.
Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Olağan Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, Türkiye'nin, çok farklı etnik kökenlerin, farklı inanç ve mezheplerin, tıpkı Balkan Türkleri gibi, farklı tarihi süreçlerden geçmiş toplulukların, yüzlerce, binlerce yıldır kardeşlik içinde yaşadığı bir ülke olduğunu dile getirerek, "Biz, bütün farklılıklarına rağmen, aynı ortak tarihi, aynı ortak kaderi paylaşan, tek bir milletiz" ifadesini kullandı.
Türkiye'nin yüzyıllar boyunca çok çeşitli senaryolarla, çeşitli oyunlara, tuzaklara maruz kaldığını, tarih içinde işgaller, bölünmeler, parçalanmalar yaşadığını, fitne, nifak girişimlerine, terörist saldırılara maruz kaldığını, ancak her seferinde, birbirine inananıp, güvenip, bir ve beraber olarak sorunları aştığını anlatan Erdoğan, şu anda, 'çözüm süreci' adı altında, 30 yıllık terör meselesini bitirecek çok önemli adımlar atıldığını ve bu adımların da sonuçlarının alındığını kaydetti.
Erdoğan, devletin 30 yıldır terörle mücadeleye yaptığı harcamanın, 300 milyar doları aştığına değinerek, bunun altyapısıyle, üstayapısıyla yeniden bir Türkiye inşa etmek olduğunu söyledi.
Terör meselesi konusunda önemli mesafeler alınırken, sevindirici bir noktaya ulaşıldığını, kardeşliği daha da pekiştirecek bir umuda yolculuk başlatıldığını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türkiye'nin her alanda; siyasal, sosyal, özellikle de ekonomik alanda büyük başarılar yaşadığı bir dönemde maalesef, 3-5 gündür hiç arzu etmediğimiz olaylara, saldırılara, provokasyonlara ne yazık ki şahit oluyoruz. Geçmişte, hükümetleri tehdit etmek, hükümetleri hizaya getirmek, bir kaos ortamı oluşturarak, demokrasi dışı müdahalelere zemin hazırlamak için tertip edilen tuzakların benzerini, şu anda tekrar yaşıyoruz. Sandıkta başarı sağlayamayanların ve başarı sağlayamayacağını da bilen, son dönemde sık sık sokak sokak direniş çağrısı yapan bir anamuhalefet parrtisinin ve onun yanında diğerlerinin umutsuzluk içinde bu eylemleri kışkırttığını görüyoruz."
Erdoğan, dün, bütün taraflara çağrısını yaptığını hatırlatarak, "Protestoysa, protestonuzu yaptınız. Legal, illegal... Meseleniz ağaç dikmek midir? Ağaç kesimi... Böyle bir şey söz konusu değil. Ağaç sökümü olarak, oradaki bir yayalaştırmada 12 tane ağacın sökümü söz konusudur. Artık biliyorsunuz, ağaç sökme makinasıyla ağaç sökülüp, alınıp, bir başka yere dikilir" dedi.
TEM'de, E5'te orta refüjdeki büyümüş ağaçları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde diktirdiğini kaydeden Erdoğan, o dönemde İtalya'dan, Almanya'dan ağaç ithal ettiklerini çünkü bir an önce İstanbul'u yeşile büründürmek istediklerini ifade etti.
Başbakan Erdoğan, Türkiye genelinde 2 milyarı aşkın fidan, 750 milyon civarında 3-10 yaş grubu arasında ağaç diktiklerini, 160 civarında park tesis ettiklerini, 250 bin-500 bin metrekare bedelsiz arazi verdiklerini anlattı.
Erdoğan, şöyle devam etti:
"Böyle bir çalışmanın içerisinde olan bize, ağaç katliamı yapıyormuş diye hava atıyorlar. Belediye başkanlığım döneminde Kilyos Zekeriyaköy'de üniversite yapmak adına 10 binlerce 10 yaş grubu üzerinde ağaçlar söküldü. Ne yapacaklarını söylediler? Üniversite yapacaklarını söylediler. Ben onlarla çok büyük bir mücadele verdim. 'Eğer üniversite yapacaksanız niçin orası? Orman alanı dışında yerler var. Bulun oralarda yapın, sizin paranız da var. Türkiye'nin bir numaralı iş grubusunuz, bir başka yerde yapın' dedim. O zaman ben yanımda bu çevrecilerin hiçbirini bulamadım. Devrin Cumhurbaşkanı açılışını yaparken, ben cezaevindeydim o zaman, 'Burayı engellemek isteyenler şimdi nerede?' diye açıklama yaptı. Cezaevinden çıktım, davama yine devam ettim ve sonunda davayı kazandım.
Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın kiracısıdır o üniversite. Yıkabilirdik ama üniversite olduğu için yıkmadık. Bu grup, Türkiye'nin bir numaralı holdingi. Hani niye konuşmuyorsunuz? Hadi gidin orada bir gösteri yapın. Gezi Parkı'nda 12 tane ağaç dediniz, bundan dolayı bunları yaptınız."
-"Dert başka"-
Başbakan Erdoğan, 'Taksim'de Gezi Parkı ortadan kalksın' iddiasında olmadıklarını vurgulayarak, 3. Selim tarafından 1780'de yaptırılan Topçu Kışlası'nı yeşili de muhafaza edecek şekilde yeniden inşa etmek, AKM'yi yıkmak suretiyle, arkasında ve yanındaki boşluğu katacak şekilde dev bir kültür ve opera binasını yapmak istedikleri dile getirdi.
Erdoğan, "Çünkü şu andakinin hiçbir işlevi dahi kalmadı. Orada etkinlik yapanlar da memnun değil. Samimi, dürüst olanlar, 'Burası bir kültür merkezi olmaktan başka adını ne koyarsanız' diyor" ifadelerini kullandı.
Taksim Meydanı'nı yayalaştırdıklarına da değinen Erdoğan, "Tutturmuşlar AVM, AVM olacak. Uluslararası camiada alışılmış bir AVM'yi zaten siz buradaki alana yapamazsınız. Burada, kesinleşmiş olarak bir AVM projesi de yok. Belki biz buraya bir şehir müzesi yapacağız, burada farklı etkinlikleri ortaya koyabilecek bir mimari eser ortaya koyacağız. Kesinleşen, elimizde belirlenen bir belge var mı? Yok. Sadece bir kez söylenmiş, ifade edilmiş olaylar üzerine...Karşımızda bir muhatap da yok... Alıyorlar, birilerini geliyorlar, onlarla beraber orada gösteri yapıyorlar. Dert başka" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin son 10 yıldaki ekonomik ilerlemesine ilişkin bilgi verirken, "Böyle bir ekonomik kalkınma sürecini yakalamış Türkiye'nin bu gidişini engellemek, bu gidişe 'Dur' demek isteyen malum muhfiller, bunu hazmedemeyen mahfiller, işte bu tür çılgınlıklar içine giriyorlar. Kendilerine göre, yakıyorlar, yıkıyorlar, cam, çerçeve... Buraların taşlarını sökerek esnafın camlarını kırıyorlar. Bu mu demokrasi? Soruyorum... 'Tayyip Erdoğan diktatördür'. Bu millete hizmetkar olan bir insana diktatör yakıştırmasını yapıyorlarsa, diyecek bir şey yok. Benim, 81 vilayatte 76 milyon vatandaşıma hizmet etmekten başka bir derdim olmamıştır" dedi.
CHP'nin İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde çöp yığınlarının kaldırılamadığını, İstanbul'un su sıkıntısı çektiğini, hava kirliliği olduğunu, Haliç'in pislikten geçilmediğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Her türlü kamuoyu araştırmasını yapıyoruz ve adımlarımızı ona göre atıyoruz. Taksim'le ilgili de 2011 seçimleri öncesinde tüm kamuoyu araştırmalarımızı yaptık, adımlarımızı ona göre attık ve atıyoruz. Taksim Kışlası'nı CHP zihniyeti yıktı, onun yerine Taksim Stadı olarak kullandı. Şu anda İnönü Stadyumu olarak kullanılan yerde, eskiden Dolmabahçe Sarayı'nın ahırları vardı. Onu yıkıp stad yaptılar. Bakın bunların hepsi o dönemde olmuş. Bunlara sesi çıkmayanların, orada şu anda sökülen 12 tane ağaca bu şekilde tepkilerini çevrecilik adına değil, ideolojik bazlı olarak ifade etmek istiyorum."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER