ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:54

"Reyhanlı saldırısına karışanlar, CHP'lileri Esed'e götürenlerle aynı"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP heyetini Suriye'de Beşşar Esed ile görüştürenlerin, Reyhanlı'daki saldırıya karışanlarla aynı kişiler olduğunu söyledi.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. Konuşmasında özellikle Reyhanlı saldırısı ve Suriye konusundaki yaklaşımından dolayı CHP yönetimini sert ifadelerle eleştiren Erdoğan, ellerinde olan bir belgeye dayanarak da saldırının arkasındaki kişilerle CHP heyetlerini Esed'le görüştürenlerin aynı kişiler olduğunu kaydetti.

Muhalefete yüklenen Erdoğan, "CHP Genel Başkanı ve MHP Genel Başkanı acziyeti aleni şekilde sergiliyorlar. Kapana kısılmış haldeler, çıkış yolları arıyorlar. Demokrasi içinde değil demokrasi dışında yol arıyorlar. Topluma gerilim pompalayarak, fay hatlarında gerilimi artırarak buradan çıkış yolu bulabilir miyiz diye çırpınıyorlar. Muhalefet genel başkanları bu çaresizlik ve acziyet içinde ne yazık ki aklı, mantığı, fikir izanı tamamen yedeğe almış durumdalar. Ne söylediklerini anlamayacak kadar acziyet içindeler. Ne yaptıklarını anlayamayacaklar kadar çaresizlik içindeler. Nasıl tehlikeli oyun oynadıklarını göremeyecek kadar akıl tutulması içindeler." ifadelerini kullandı.

CHP'de tam 3 yıl önce yaşanan kaset skandalı yaşandığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "22 Mayıs 2010'da şu anki genel başkan o makama getirildi. Daha o makama getirilmeden mevcut genel başkanını evinde ziyaret etti. Evinden çıktığı andan itibaren yalan söylemeye başladı. Ben aday olmayacağım dedi, hemen arkasından ben adayım dedi. Son derece kalitesiz ve seviyesiz bir üslupla hitap etmeye başladı. Ayaküstü defalarca yalan söyledi. İki seçime girdi, birinde oy bile kullanamadı. Her iki seçimden de başarısızlıkla çıktı. Acemi dedik, tecrübesiz dedik, zamanla olgunlaşır, siyaseti öğrenir dedik. Aradan 3 yıl geçti CHP'nin genel başkanı bir arpa boyu yol katedemedi. 2010'da nasıl şaşkınlık içindeyse bugün de aynı acemilik ve şaşkınlık içinde. Biz böyle bir aceminin CHP genel başkanlık koltuğunda oturmasını AK Parti için talih olarak görüyoruz. Bu zat orada oturduğu müddetçe AK Parti her seçimden zaferle çıkar."

CHP Genel Başkanı'nın sadece CHP'ye değil Türkiye'ye de zarar vermeye başladığını söyleyen Erdoğan, "Türkiye demokrasinin imajına lekeler sürmeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ana muhalefet partisinin Avrupa Parlamentosu'nda düştüğü durum CHP kadar bizi de üzmüş, bizi de yaralamıştır. Rakibimiz de olsa, muhalefet de olsa Türkiye'nin bir siyasi partisinin bu hallere düşürülmüş olması inciticidir. CHP Genel Başkanı nerede nasıl konuşacağını öğrenemediği gibi yanındaki monşerler de nasıl konuşacağını öğrenemedi." dedi.

"ELÇİLERİNİZ REYHANLI PLANLAYICILARI"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avrupa Parlamentosu'nda yaşadıklarına göndermede bulunan Erdoğan, "CHP Genel Başkanı'nın düştüğü durum o kadar vahim ve acıklı ki AP Sosyalist Grup Başkanı bile hakaretlere tahammül edemiyor ve kendisini geri çeviriyor. Yurt dışına gidip kendi ülkesinin başbakanı için katil sıfatını kullanan birine nerede olursa olunsun zavallı gözüyle bakılır. Bu zata sadece zavallı gözüyle bakmadılar, o zavallıyı son derece haklı olarak odalarının kapısından da geri çevirdiler. Biz elbette bu zatın bu seviyesine düşmeyeceğiz, zavallı hezeyanları ciddiye alıp cevap vermeyeceğiz. Ama yargıda o ahlak dışı durumun hesabını da sonuna kadar takip edeceğiz ve soracağız." şeklinde konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çıkıyor son derece ahlaksızca 'Esed ile Erdoğan arasında ton farkı var' diyor. Ama CHP'lilerin, milletimizle çektirdiklerinden çok daha fazla Esed'le çekilmiş hatıra fotoları var. CHP'li vekilleri Diyarbakır'dan çok Şam'a gittiler, Esed'le hatıra fotoğrafı çektirdiler. Reyhanlı'daki olayların içerisine karışanların bunları alıp Esed'e götürdüklerine dair belgeler artık elimizde. İş bu noktaya geldi. Sen neyi konuşuyorsun? Hangi Reyhanlı halkının, hangi Hatay'daki kardeşimin yanında olduğunu savunuyorsun. Size elçilik edenler ne yazık ki, ne yazık ki Reyhanlı olayının planlayıcıları. Bu işin içinde olanlar. Şimdi bu genel başkan çıkıyor utanmadan ahlaksızca ve terbiyesizce bizi Esed ile kıyaslıyor. Üstelik bunu da AP'de yapıyor. Ortaya çıkan manzara utanç verici bir manzaradır. Ortaya çıkan manzara CHP adına son derece talihsiz bir manzaradır. CHP Genel Başkanı sadece CHP'yi küçük düşürmekle kalmamış, CHP seçmenine de çok büyük haksızlık yapmıştır."

Suriye'de kanlı saldırılar başladığı andan itibaren bir atasözünü defalarca hatırlattıklarını söyleyen Erdoğan, "Kurda merhamet kuzuya zulümdür. CHP Genel Başkanı Suriye'deki özgürlük ve halk hareketini eleştirerek, bunları terör olarak nitelendirerek, sığınmacılara karşı kışkırtmalar yaparak kurda merhamet etmiş, zalim Esed'e her fırsatta destek çıkmıştır. Suriye meselesinde CHP'nin tavrı asla ve asla tarafsızlık değildir. Utanmadan gayri meşru rejimin yanında yer almış, zalim diktatörün tarafını tutmuştur." şeklinde ifadeler kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER