ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 08:55

Referandum teklifine muhalefet ne dedi?

Referandum teklifine muhalefet ne dedi?

Taksim Gezi Parkı için referandum yapılması önerisine CHP, MHP ve BDP'den ilk tepkiler...


Gezi Parkı eylemcilerinden oluşan 11 kişilik ekip dün Başbakan Erdoğan'ın konuğu oldu. 4,5 saat boyunca eylemcileri dinleyip tek tek not alan Erdoğan, 'Gezi Parkı projesini referanduma götürelim. İstanbullulara soralım' teklifi yaptı.

Hükümetin Taksim için referandum teklifine mehalefetten ilk tepkiler şöyle;

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Burada bir tiyatro oynanıyor, Başbakanın görüştüğü kişiler 16 aydır mücadele edenlerin temsilcileri değil. Eğer Çelik veya sayın Başbakan gerçek temsilcilerle görüşüyor olsaydı, gerçek talepleri öğrenmiş olur ve bu öneri ile ortaya çıkmazdı. Orada oynanan bir tiyatro. O heyette bu tiyatronun bir parçası" dedi.

MHP ise referandum önerisine 'geç kaldılar, olay siyasallaştı" diyerek tepki gösterdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Madem bu konu ile referandum talebi vardı da neden ajite edecek açıklamalar, ısrarlar ve müdahaleler yaptılar? O zaman bu geldiğimiz noktanın sorumlusu kimdir? Bir tarafta siyasi rant elde etmek istiyorsunuz bunu kullanarak, başbakan çıktı 'Rezidans, AVM yapacağım' dedi, 'Topçu Kışlası' olacak dedi, bu kitleleri tahrik etti. Bunu neden yaptı bilerek isteyerek mi yaptılar? Şimdi referandum yaparsanız tercihler de siyasi yönde olacak, sağlıklı netice alınması mümkün görünmüyor. Bu meseleyi Gezi'nin ötesine taşıdıkları için Ak Parti bir kutup haline gelmiştir. Keşke bu noktaya gelmeden toplum kutuplaşmadan gündeme gelseydi, geç kaldılar" şeklinde konuştu.
Hükümet 'Taksim Gezi Parkı' için kararı verdi!İ

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da referandum önerisini getiren hükümetin eylemleri ve halkın taleplerini anlamadığını söyledi. Kaplan, "Zaten bir yargı kararı var. Buna uymak zorunda, eğer halkın talepleri konusunda referanduma gidecekse öncelikle 'devlet şiddetini' götürmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER