ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 17:30

Polisleri de ziyaret edebiliriz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 29 Ekim yürüyüşünde yaşanan kargaşada yaralanan Hasibe Melek Özbay’ı hastanede ziyaret etti.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 29 Ekim yürüyüşünde yaşanan kargaşada yaralanan Hasibe Melek Özbay’ı hastanede ziyaret etti. Tekin, yine olaylarda yaralanan polisleri ziyaret etme konusunda ise polislerde de böyle sorunlar varsa ziyaret edebileceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün barikatin açılması konusunda talimat verdiğine ilişkin iddiaları da değerlendiren Tekin, "Yani Sayın Cumhurbaşkanı telefon etmemişse de ayıp etmiştir. Tabi galiba Sayın Başbakan herkesi korkuttuğu gibi Sayın Cumhurbaşkanını da korkutmuştur. Yani Sayın Cumhurbaşkanı telefon etmemişse de ayıp etmiştir." dedi.

29 Ekim yürüyüşünde çıkan olaylarda yaralanan 73 yaşındaki Hasibe Melek Özbay’ı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Tekin, "Ben bugün örgüt liderimiz olan Hasibe teyzeye geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk. Ne yazık ki örgüt liderimizin hem kaburgalarında kırıklar var, ayağında sıkıntı var, kollarında var. Aynı zamanda her iki gözünde de ciddi darp var. Şuanda da tedavi altında. Doğrusu resimleri çektim ama ailenin izni olmadan size veremiyorum. Zaman zaman gazetelerde, televizyonlarda resimlerin montaj olduğu söylenmiş. Bunlar bende kalacak, veremeyeceğim. Ne yazık ki yasakların geldiği en önemli noktalardan birisi de bu. Aile bile bu kadar mağduriyete rağmen basının önüne geçemiyorsa bu ülkeyi yönetenler, yasaksız bir Türkiye yaratacağım diyenlerin utanması gerekiyor diye düşünüyorum. Sayın Başbakanın deyimi ile örgüt lideri denilen teyzemize burada ziyaret ettik. Ben bu ülkede milli bayramları kutlamanın bedeli örgüt üyeliği ise herkesin örgüt lideri olmasını talep ediyorum." diye konuştu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Tekin şöyle konuştu: "Sayın İçişleri Bakanı çok haklı. Sayın Bakan Cumhuriyet anlayışı olmadığı için, milli bayram kültüründen gelmediği için Cumhuriyeti kuran bir siyasi partinin milli bayramı kutlaması, milli bayramda yurttaşlarla birlikte olması İçişleri Bakanının zihnine girememişse bu onun sorunudur. Bu ülkenin 73 yaşındaki bir kadınına yapılan bu darplar işte bu kafadaki İçişleri Bakanlarından kaynaklanıyor. Bu kafada İçişleri Bakanı olursa elbette yaşlı teyzelerde bu darpları alır diye düşünüyorum. Bunlara cevap vermek bile zuldur."

"CUMHURBAŞKANI TELEFON ETMEMİŞSE AYIP ETMİŞTİR"

Bütün yasaklara rağmen ülkenin dört yanında insanların coşku ile bayramını kutladığını kaydeden Tekin, "Ben Ankara’da olası olumsuzlukların oluşmaması için Sayın Cumhurbaşkanı’nın sarf etmiş olduğu çabadan dolayı, her ne kadar geç kalmış olsa da kendisine de teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı’nın talimat vermediğini söylediğini anımsatması üzerine de Tekin, "Tabi galiba Sayın Başbakan herkesi korkuttuğu gibi Sayın Cumhurbaşkanını da korkutmuştur. Yani Sayın Cumhurbaşkanı telefon etmemişse de ayıp etmiştir. Çünkü Cumhurbaşkanı aynı zamanda Anayasayı koruyan bir insandır. Bu olumsuzluklar oluyorsa bunlara Sayın Cumhurbaşkanı tavır koymuyorsa kusuruma bakmasın kimin Cumhurbaşkanı? Cumhuriyetin Cumhurbaşkanı, kimseden korkmayacak." şeklinde konuştu.

Bir başka gazetecinin de aynı olaylarda yaralanan ve ameliyat olan polisi de ziyaret edip etmeyeceği sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Elbette. Bilmiyorum tabi ki polislerimizde de böyle sorunlar varsa ederiz. Polislerde bizim çocuklarımız, bu ülkenin polisleri. Bu polisleri kötü emellerine kullananlar utansın. Bu polislere kendi milli bayramlarında bu talimatları kimler vermişse bu utançla yarın hesap vereceklerdir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER