ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 22:40

''PKK ile AK Parti arasında bir görüşme yoktur"


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''PKK ile AK Parti arasında bir görüşme yoktur. Devletin asli vazifesi bu olan kurumları tarafından, terörle mücadele kapsamında, uzantılarla görüşme yapılır'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen TSK Disiplin Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Patriot bataryalarının, Suriye'den kaynaklanabilecek balistik füze tehdidine karşı ihtiyati tedbir olarak öngörüldüğünü, tamamen savunma amaçlı olduğunu söyledi.

Patriotların, NATO Konseyi'nin onayına bağlı usul, esas, kural ve kısıtlamalar kapsamında sevk ve idare edileceğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bataryaların konuşlandırılmaları, NATO kapsamında yapılacaktır. Bu itibarla, geçmiş uygulamalarla aynı doğrultuda ayrı bir Meclis kararına gerek bulunmamaktadır.

Toplam 6 batarya gelecektir. Bunlar Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana'ya konuşlandırılacaktır. Bu bataryaları çalıştırmak için gereken personel sayısı bin 100 civarındadır. 'Bunları siz niye talep ettiniz...-' Akçakale'de 5 vatandaşımız Suriye'den açılan ateşle şehit edildi. Biz Suriye'nin hangi imkanlara sahip olduğunu biliyoruz. Orada kendi vatandaşına karşı füze kullanıyor mu- Kullanıyor. Türkiye'ye karşı kullanır mı kullanmaz mı- Akçakale'de örneğini gördük. Yüzde 1 ya da binde 1 ihtimal dahi olsa, bir füze gelse, bir vatandaşımız şehit olsa, 'NATO'da böyle bir imkan vardı, NATO'ya 1952'den beri üyesin, NATO imkanlarını böyle zamanda kullanmayacaksın da hangi zamanda kullanacaksın-' diye sorulmaz mı- Ortak savunma sistemi içerisinde bu silahları kullanmak Türkiye'nin hakkıdır. Bundan hiç kimsenin rahatsızlık duymasına gerek yoktur. Türkiye'ye saldırı niyeti yoksa, dolayısıyla bu bataryaların kullanılma ihtimali de yoktur. Türkiye'nin niyetinden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye, bu coğrafyada da dünyada da barış istemektedir.''

Yılmaz, Türkiye'nin uluslararası hukuka aykırı hiçbir ülkeye silah ihracatı yapmadığını ifade etti.
    
''Kimin İsrail ile ne görüştüğünü bu millet biliyor''
    
Yılmaz, Kürecik Malatya'da konuşlu radar sistemiyle ilgili bir soruya yanıt verirken, muhalefet milletvekillerinin laf atmasına, ''Kimin İsrail ile ne görüştüğünü bu millet biliyor. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. İsrail'in yanında kimin olduğunu bu millet biliyor. Biz her zaman hakkın, hukukun yanında olduk'' karşılığını verdi.

Bakan Yılmaz, yargı yolu açık olmak üzere TSK'dan ilişiği kesilenlerle ilgili bir çalışma yürütülüp yürütülmeyeceği sorusu üzerine, ''Yargı yolu kapalı olanlarla ilgili yasal düzenleme yapabilmek kolay ama yargıya açık olan işlemlere kendileri karşı yargıya gidildi, yargı reddetti. Bunun üzerinde düşünülmesi lazım. Ondan sonra bir karar verilmelidir'' dedi.

Yılmaz, ''İmralı süreci'' ile ilgili bir soruya karşılık şunları söyledi:

''PKK ile AK Parti arasında bir görüşme yoktur. Devletin asli vazifesi bu olan kurumları tarafından, terörle mücadele kapsamında, uzantılarla görüşme yapılır, AK Parti ile yapılmaz. Takip etmiyor musunuz, millet ümitvar durumda, bir umut besliyor kavga olmasın diye. Etkisiz hale getirdiğin insanın evladı da babası da Türk bayrağı altında taziye kabul ediyor. Etkisiz hale getirdiğin insanın annesi babası senin kardeşin, senin ayrılmaz bir parçan. Dolayısıyla bu mücadeleyi yaparsın da mücadele yaptığın zaman evlatlarını öldürdüğün kimselerin üzüntüsünü de anlayabilmek lazım.''

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Patriot bataryalarıyla ilgili muhtemelen gelecek hafta Salı günü hükümetin Meclis'e bilgi vereceğini bildirdi.
    
''Hesaplar tutmadı''
    
Şahsı adına konuşan CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, partisinin, her türlü işkencenin ve işkencecinin, örgütlerin, ihtilallerin karşısında olduğunu ve karşısında olmaya devam edeceğini söyledi. Ayaydın, adil yargılamayla ilgili CHP'nin çok hassas olduğunu ifade etti.

Bedelli askerlik yasasıyla beklenen hesapların tutmadığını, amaca ulaşılmadığını dile getirerek, yaşın 27 ya da 28'e, ücretin de 21 bin TL'ye indirilmesi gerektiğini savunan Ayaydın, geliri 12 bin TL'den düşük veya hiç geliri olmayanların da ücretsiz olarak bu haktan yararlanmasının sağlanmasını istedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER