ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ekim 2014 Salı 19:22

Pervin Buldan: Kobani düşerse...

Pervin Buldan: Kobani düşerse...

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Kobani düşerse çözüm süreci biter." dedi.


IŞİD’ın Suriye’de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kobani’ye yönelik müdahalesi Adana’da protesto edildi. Eylemde konuşan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Kobani düşerse çözüm süreci biter." dedi.

Adana’da 'Kobani Halkına Destek Platformu' tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. İnönü Parkı’ndan başlayan yürüyüşe HDP’li milletvekilleri Pervin Buldan ile Nursel Aydoğan da katıldı. Sloganlar atarak AK Parti İl Başkanlığı’na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Bunun üzerine Atatürk Parkı’nda toplanan grup adına HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan bir açıklama yaptı. IŞİD'in katliamlarına son verilmesi için harekete geçilmesi çağrısında bulunan Buldan, çözüm sürecinin devamı için Kobani’ye sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Kobani’nin düşmediğini ve asla düşmeyeceğini ifade eden Buldan, "Kobani düşerse, Adana düşer, Kobani düşerse Ankara düşer. Kobani düşerse Türkiye düşer. Bölge Kürt halklarının tamamı Kobani'ye sahip çıkacaktır. İmralı ile yapılan görüşmelerde de bu dile gelmiştir. Kobani düşerse çözüm süreci de biter." ifadelerini kullandı. Buldan ayrıca Seyhan ilçesi Küçükdikili Çınarlı Mahallesi'nde meydana gelen ve 2 kişinin yaralandığı olayın da provokasyon olduğunu iddia etti.

OLAYLAR ÇIKTI

Grup, açıklamanın ardından Atatürk Parkı’ndan tekrar geldiği yöne doğru yürüyüşe geçti. IŞİD güçleri aleyhine sloganlar atan grup, İnönü Parkı civarlarına geldiğinde ise bir anda çevredeki bir aileye saldırdı. Anne, baba ve çocuğu sıkıştıran kalabalıktakilerin elinden zor kurtulan aile, bir dükkana sığındı.

Bu esnada grupta yüzleri kapalı bulunan eylemciler aileye saldırdı. Polisin olay yerine gelmesi üzerine gruptakiler 5 Ocak Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bu esnada gruptakiler polise taş attı. TOMA ekiplerinin gelmesi üzerine gruptakiler Saydam Caddesi üzerinden olay yerinden ayrıldı.










KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER