ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 19:44

“Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi”

“Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Reyhanlı’daki patlamayla ilgili, “Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi” yorumunu yaptı.

Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu’nun düzenlediği ‘İşitme Engelliler Festivali’ne katılmak üzere Balıkesir’in Edremit ilçesine gelen Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Hatay Reyhanlı’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği patlamalarla alakalı açıklamalarda bulundu. Tekin, Türkiye’nin Suriye politikalarını sorgulayarak, “Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Suriye konusunda bir tek siyasi parti net, tutarlı bir politika belirledi, o da CHP idi. Daha önce binlerce cami yerle bir oldu. Bugün görüyoruz ki Suriye’de yine aynı manzara yaşanıyor. Israrla Sayın Başbakana Suriye ile hangi sorunlarımız olduğunu soruyoruz çünkü bunu biz de bilmek istiyoruz. Sonuç itibarıyla kurucu parti olan CHP ve Türkiye’nin çıkarları varsa elbette biz de senin saflarında yer alırız. Kamuoyunun da çok net bildiği, bugüne kadar iktidarın, Sayın Başbakanın Suriye politikasıyla ilgili anlaşılabilir, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda verebildikleri bir cevap yok. Sadece klasik deyimler. Efendim, insanlar ölmesin, anneler ağlamasın. Elbette. Kim ister anneler ağlasın, insanlar ölsün? Ama Sayın Başbakan, siz Esad ile kardeş olduğunuz dönemde 44 yıllık otoriter bir yapının olduğunu biliyordunuz. Yani nasıl oldu da kardeş olurken fark edilmedi de sonra fark edildi? İktidarın Orta Doğu’da göstermiş olduğu politika, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda bir politika değildir. Belli güçlerin dayatmış olduğu politikaları götürmek istiyorlar. Bunun çok sağlıklı olmadığı, Türkiye’nin çok şey kaybedeceği inancı içindeyiz. Bundan sonra, daha fazla sıkıntı olmaması için Suriye politikası konusunda iktidarın kendisini gözden geçirmesi gerekiyor. Aksi takdirde Hatay’da yaşanan olaylar önümüzdeki süreçte daha büyük felaketlerin de habercisi olacaktır” dedi.

Tekin, partililerle görüştükten sonra Ayvalık ilçesine gitti. Ayvalık’ın Küçükköy beldesinde Kent Müzesi’nin açılışında konuşan Tekin, Türkiye’nin dış politikasını eleştirerek şunları söyledi:

”Dış politikada zaafların yaşandığını genel başkanımız defalarca dile getirmiştir. 5 ay önce Reyhanlı’daydım. Bölgede bu sorun görmezlikten gelinmemelidir. Patlamada hayatını kaybeden çok sayıda yurttaşımızın oluğunu duydum. Ben şunu ifade etmek istiyorum. Son dönemlerde suni barış gündemleri kullanılıyor. Unutulmasın ki bir göz ağlarken öteki göz gülmez. Barış, CHP’nin en önemli ilkesidir. Başbakana, ‘Gelin yol yakınken Suriye politikanızdan vazgeçin’ diyorum.”
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER