ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 14:57

Peres'den, Obama-Abbas görüşmesine destek


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Washington'da yapacakları barış görüşmelerine yönelik temaslara destek verdi.
İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Kongolu insan hakları eylemcisi ve Birleşmiş Milletler (BM) "İnsanlık Ödülü" sahibi Rose Mapendo'yu kabulünde Washington'da bugün Filistin Devlet Başkanı Abbas ile ABD Başkanı Obama'nın barış sürecini masaya yatıracağı görüşmelere değindi.
Peres, şunları söyledi:
"Şu anda görüşmelerin en hayati bölümü ve devam etmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Temeli açık, iki toplum için, iki devlet. Çözüm isteyen büyük bir çoğunluk var. Cumhurbaşkanı Abbas ilkeli bir insan, teröre karşı, şiddete karşı. İyi bir ortak ve hükümetimiz onunla müzakere ettiği için çok memnunum. Arada görüş farklılıkları normal, fakat terörizme karşı olmakta anlaştık."
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD Başkanı Obama ile birkaç hafta evvel faydalı bir görüşme yaptığını belirten Peres, "Şimdi Abbas'la neler olacağını görelim" dedi.
Peres, sözlerini şöyle bitirdi:
"Anlaşmazlıklara çözüm bulmak hepimizin çıkarına, umutluyuz fakat kaygılıyız. Gelecek haftalarda hayati kararlar verilecek. Müzakereler zor ve bazen sadece iki seçenek var ama sıklıkla daha fazla. Müzakereler yaratıcılık sürecidir. Hepimiz barış için bekliyoruz. Bu tüm İsrailli ve Filistinlilerin umudu."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER