ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 14:39

Pakistan, Ankara’da 67. bağımsızlık yılını kutladı

Pakistan, Ankarada 67. bağımsızlık yılını kutladı


Pakistan’ın 67. Bağımsızlık Günü, Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği’nde kutlandı. Pakistan halkı ve büyükelçilik mensuplarının hazır bulunduğu seremonide, Ankara Büyükelçisi Muhammad Haroon Shaukat, milli marşları eşliğinde ülke bayrağını göndere çekti. Büyükelçi ardından Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'ndan gelen mesajları konuklara iletti.

        Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari mesajında, bu seneki kutlamaların ayrı bir önem taşıdığını çünkü bu sene Pakistan’ın bir hükümetten diğerine demokratik ve barışçıl bir süreç sonunda geçtiğini ifade etti. Zardari, mesajında, büyük önderlerinin dilediği gibi Pakistan halkını ilerleyen dönemlerde de güçlü, kararlı ve istikrarlı davranmaya teşvik ederken, bu barışçıl ortamın Pakistan demokrasisin gelişmesi için gerekli olduğunu belirtti.

        PAKİSTAN’DA YENİ OLUMLU BİR DÖNEM BAŞLADI

        Başbakan Muhammed Navaz Sharif ise mesajında Pakistan için yeni ve olumlu bir dönemin başladığına dikkat çekerek, yeni hükümetin bu konuda azimle çalışacağını ifade etti.

        Sharif, Pakistan’ın kurucu partisi olan Pakistan Müslüman Birliği'nin ülkede istikrarın sağlanması ve güvenliğin oluşturulabilmesi için öncelikle demokratik sürecin ilerlemesine ve insan haklarına saygı gösterilmesine inandığını kaydetti.

        Hükümetin açlık, işsizlik ve enflasyon olmak üzere birçok sorunu ortadan kaldırmak için kararlı olduğunu ifade eden Sharif, ülkede huzurun sağlanmasının başlıca görevleri olduğunu bildirdi. Başbakan’ın mesajında ülkede yaşanan terör ve radikalizm gibi güvenliği tehdit eden unsurların tamamen ortadan kaldırılması için çalışmaların sürdürüldüğü yinelendi ve bu konuda Pakistan halkının tam destek verdiği aktarıldı.

        PAKİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDA ÖNEMLİ PROJELER

        Büyükelçi Haroon Shaukat daha sonra Pakistan halkını Türkiye-Pakistan arasında gelişmekte olan ikili ilişkilerin son durumu hakkında bilgilendirdi. Shaukat, yeni hükümetin iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmek adına başarılı çalışmalar yapacağına inandığını belirtti. Shaukat, iki ülkenin menfaatleri adına gelişmekte olan ilişkilere örnek olarak Lahor’daki Metrobüs ve Katı Atık Tesisi projelerini, Sindh eyaletindeki rüzgar enerjisi santralini ve deprem, doğal afet sonucu zarar gören bölgelerde yapılan birçok iyileştirme ve rehabilitasyon çalışmalarını gösterdi. Büyükelçi, ilerleyen dönemlerde de böyle önemli projelerin devam etmesini dilediğini söyleyerek, her iki ülke yatırımcılarının teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER