ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 12:31

Öztrak'tan, Başbakana ‘faiz lobisi' sorusu


CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz lobisi iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Öztrak, Başbakan Erdoğan’a 'Milletin alın terini sömürmekle' suçladığı faiz lobisinin, zarar etmemesi ve kârlarının erimemesi için 7 Haziran 2013 tarihinde kamu kurumlarının yoğun döviz satışlarına neden izin verildiğini sordu. Öztrak, 'tüyü bitmedik yetimin hakkı' olan bu dövizlerin ülkeden çıkmak isteyen sıcak paracıların kazancını korumak amacıyla kullanıldığı iddiasında bulundu.

Faik Öztrak, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Erdoğan’ın 3 Haziran 2013’te, Fas’a hareketinden önce Taksim Gezi Parkı olayları ile yaptığı değerlendirmelerle başlayan sürecin hafta boyunca piyasaları meşgul ettiğini, Erdoğan’ın açıklamalarıyla bu tarihte Borsa İstanbul’un (BİST) son 10 yılın en sert düşüşünü yaşadığını ifade etti.
Öztrak, "İktidara gelmeden önce bu lobileri ikna turları yaptınız mı? Ne oldu da aranız bozuldu? Cari açık, faiz lobisi dediğiniz kesimden alınan borçlarla kapatılmadı mı? Bu lobilerin zarar etmemesi için 7 Haziran’da kamu kurumlarının döviz satışına izin vermediniz mi? Peki neden? Açıklamalarınızın piyasaya etkisi, hedefe koyduğunuz lobilere yaramıyor mu?" şeklinde sorular sordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER