ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Nisan 2013 Cumartesi 23:41

Özhaseki, basın mensuplarının sorularını yanıtladı


Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, federalizm ve federal devlet tartışmalarının başkanlık sistemiyle alakası olmadığını söyledi.

Tekin, Tunceli Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor'' konulu konferansta, partilerinin programında, 2001 yılından beri başkanlık sistemini model olarak öneren ifadeler olduğunu belirtti.

Başkanlık sistemi hakkında bilgiler veren Tekin, "Ne federalizm ne de federal devlet tartışmalarının, bizim başkanlık sistemi tartışmasıyla zerre kadar alakası yok" dedi.

Tekin, başkanlık sisteminde halkın yöneticilerini seçme hakkı olduğunu dile getirerek, "Parlamenter sistem, 'siz, sadece sizin adınıza kanun çıkarmak üzere yetkili milletvekillerini seçin' diyor. Türkiye'de başkanlık sistemi olsaydı hem 550 milletvekilini seçmek için oy kullanacaktık hem de 'bizi kim yönetsin sorusuna' cevap verecektik. 'Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız kim olsun-' sorusunun cevabını verecektik" diye konuştu.

Türkiye'de sistemin böyle olmadığını ifade eden Tekin, "Bu yapıyı dizayn edenler bize güvenmedikleri için 'siz sadece milletvekillerini seçin, gerisine karışmayın. Sizi, sizin adınıza kim yöneteceğine biz karar veririz' dedi" ifadesini kullandı.
    
Özhaseki, basın mensuplarının sorularını yanıtladı
    
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise toplantıda, çağdaş belediyecilik hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

Toplantının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Özhaseki, çözüm sürecine ilişkin şunları söyledi:

"Başımızda bir bela vardı. Kardeşliği, aramızdaki muhabbeti, içimizdeki iyiliği öldüren, aslan gibi gençlerimizin toprağa düştüğü hain bir oyun vardı. Şimdi bu oyuna son veriliyor. Barış süreci başladı. İnsanlar yeniden kucaklaşıyor. Doğrusu herkes heyecanlı, ben de heyecanlıyım, heyecan duyuyorum. Bana göre çok önemli bir adım atılıyor. Bu adım atılırken ufak tefek usule takılmamak lazım. Provokasyona gelmemek lazım. Dağdan mı giderdi, şehirden mi giderdi, elindekini bırakır da mı giderdi, bırakmadan mı giderdi- Arkadaşlar buraları geçin. Bunlar en lüzumsuz çeneler. Barış geliyor, bahar geliyor, insanlar kucaklaşıyor."

Bir basın mensubunun, CHP'nin çözüm sürecine ilişkin tutumunu nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Özhaseki, "Çok olumlu görmüyorum. Kimse kusura bakmasın ama bunlar benim siyasi fikirlerim. Kimseyi itham etmek ya da üzmek için söylemiyorum" dedi.

Bölgesel Amatör Lig'de mücadele eden Dersimspor Kulübü Başkanı Erdal Güntaş ve yöneticiler, Özhaseki ve Kayserili iş adamı Hacı Boydak'a forma ve atkı hediye etti.

Takıma destek isteyen Güntaş'a, Özhaseki otobüs, iş adamı Boydak ise kulübün mobilya ve mefruşat ihtiyacını karşılama sözü verdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER