ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:37

Özgürel: Sürecin başarıya ulaşması için ayrım yapmadan dinliyoruz

Özgürel: Sürecin başarıya ulaşması için ayrım yapmadan dinliyoruz


Âkil İnsanlar Ege Bölgesi Grubu Başkan Vekili Avni Özgürel, çözüm sürecinin başarıya ulaşması için sivil toplum kuruluşları arasında herhangi bir ayrım yapmadan destek vereni de vermeyeni de dinlemeye çalıştıklarını söyledi. Manisa'da temaslarda bulunan heyet, Anemon Otel'de bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle toplantı yaptı.

Burada konuşan Özgürel, "Türkiye, tarihinin önemli bir dönüm noktasından, bir darboğazdan, bir tünelden geçiyor. Meselenin esası, hepimizin belki müşterek hayali, beklentisi, noksansız bir demokrasinin inşasıdır. Bu konuda en büyük engel, uzunca bir süredir devam eden şiddet ve terör ortamıdır.” dedi. Terörün son bulmasıyla siyasetin de buna paralel olarak demokratik ortam için daha fazla proje geliştirmesi gerektiğini belirten Özgürel, “Akabinde Türkiye'de hepimizin, ülkeyi yönetme iddiasında olan bütün siyasi partilerin programlarında bulunan ve taahhütleri de olan yeni bir anayasa hazırlanmalıdır. 1980 askerî darbesinin ürünü olan anayasadan uzak, herkeste olumsuz hatıralar bırakmış bir ihtilâlin önümüze koyduğu anayasadan farklı, geleceği, 21. yüzyılı ve sonrasını kavramaya matuf yepyeni bir anayasanın inşasına yönelmek, sürecin esası budur.” diye konuştu.

Âkil İnsanlar olarak Türkiye'nin yedi bölgesinde temaslarda bulunduklarını hatırlatan Avni Özgürel, görüşmelerde bütün itirazları, destekleri, önerileri sözlü ya da yazılı olarak alıp hükümete ilettiklerini anlattı. Türkiye'de demokratik bir ortamda yaşadıklarını, eksik de olsa bir demokrasi kültürü olduğunu belirterek, “Protesto ve itirazları da bir hak olarak görüyoruz. Yeter ki birbirimize saygı içinde itirazlarımızı seslendirelim.” dedi. Özgürel ayrıca heyetin başkanı Tarhan Erdem'in dünkü temaslar sırasında yorulduğu için otelde dinlendiğini, bu sebeple toplantıya katılamadığını bildirdi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti. Polis ekipleri, otelin çevresinde geniş güvenlik tedbirleri aldı. Otele, davetliler listesinde adı olmayanlar alınmadı. CHP, İP, TGB, Sağlık-Sen, Eğitim-Sen ve ADD’den oluşan bir grup, 300 metre yakına gelerek eylem yaptı. Âkil İnsanlar ile görüşmek isteyen göstericiler, otele alınmadı. Grup, burada basın açıklaması yaparak sloganlar attı. Toplantıdan sonra ise olaysız şekilde dağıldılar. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER