ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:24

Özgürel: Çözüm sürecine vesveseyle bakmamak gerekiyor


Âkil İnsanlar Ege Bölgesi Grubu Başkan Vekili Avni Özgürel, çözüm sürecine vesveseyle bakmamak gerektiğini söyledi. Bu sürecin AK Parti ile alâkalı olmadığını belirterek, Türkiye'de akan kanın durması açısından bakılması gerektiğini kaydetti.

Başkan Vekili Özgürel, Sekreter Arzuhan Doğan Yalçındağ ile grup üyeleri Baskın Oran, Fehmi Koru, Hasan Karakaya, Fuat Keyman ve Fadime Özkan, Manisa Anemon Otel'de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya geldi. Burada temsilcilerin sorularını cevaplayan Özgürel, “Yaraları kaşımak ve, birbirimizi rencide edici bakışlar yerine, empati yaparak sürece yaklaşmalıyız.” dedi. Türkiye'de terörün sonlandırılması isteğinin yeni bir şey olmadığını vurgulayan Özgürel, sürecin hükümetle alâkalı olmadığını belirterek, merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da terörün sonlandırılması için büyük çaba gösterdiğini hatırlattı. Bu sürecin herhangi bir noktasında teröristbaşı Öcalan'ın serbest bırakılmasının söz konusu olmadığının altını çizen Avni Özgürel, “Bulunduğu yer 12 metrekare deniyor. Belki bu 12 metrekare, 20 metrekare olabilir. Öcalan için en güvenli yer burası. Bunca şehidin olduğu bir coğrafyada nereye koyarsanız biri gelir, ulaşır. Sadece şehit aileleri mi? Hayır. Dağa çıkanların ailelerinden de böyle bir tepki gelebilir, 'Sen bizim çocuğumuzu dağa çıkardın.' diye. Evet bir pazarlık var. Tek millet, tek devlet, tek bayrak.” diye konuştu.

Heyet, toplantının ardından Akhisar ilçesine gitmek üzere otelden ayrıldı. Bu arada dünkü temaslar sırasında yorgun düştüğü için toplantıya katılmayan Ege Bölgesi Grubu Başkanı Tarhan Erdem'in, otelde bir süre dinlendikten sonra İstanbul'a dönmek üzere şehirden ayrıldığı bildirildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER