ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:05

Özal'ın ölümü suikast mi?

Özalın ölümü suikast mi?


AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesine yapılan otopsi sonucu hazırlanan adli tıp raporunun şüpheleri ortadan kaldırmak yerine artırdığını söyledi. Sadece zehirlenmeye odaklanmanın da doğru olmadığını vurgulayan Öz, “Genel olarak suikast olup olmadığının araştırılması gerekiyor.” dedi.

Ömer Faruk Öz, yaptığı açıklamada, 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın ölüm sebebi üzerinde bir süredir tartışmaların devam ettiğini belirtti. Özal'ın vefatından hemen sonra başlayan suikast söylentilerine rağmen o günün şartlarında herhangi bir soruşturma, inceleme hatta otopsi bile yapılmamış olmasının suikast şüphelerini arttırdığını belirten Öz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın geç de olsa bu soruşturmayı açmış olması ve merhumun naaşından alınan örneklerle Adli Tıp Kurumu'nun detaylı bir rapor hazırlamasının bu süreçte önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Genel olarak suikastın araştırılması gerektiğini vurgulayan Ömer Faruk Öz, “Adli Tıp raporu, maalesef şüpheleri ortadan kaldırmamış aksine artırmıştır. Bu rapordan sonra tartışmaların yanlış bir yöne doğru gittiğini görmekteyiz. Merhumun zehirlendiği varsayımından hareket eden bu tartışma, Adli Tıp raporundaki zehirlenmeye dönük kesin kanaat oluşmadığı ifadesinden yola çıkarak zehirlenme şüphesinin ortadan kalktığını ifade etmektedirler. Oysa ilgili raporun 'zehirli maddeler bulundu ama bundan dolayı öldüğü söylenemez' şeklindeki değerlendirmesi şüpheleri artırmaktadır. Kaldı ki sadece zehirlenmeye odaklanmanın da doğru olmadığını düşünüyorum. Genel olarak suikast olup olmadığının araştırılması gerekiyor.” diye konuştu.

Savcılığın çok yönlü soruşturmasının devam ettiğini anımsatan Öz, Özal'ın ölümünün açıklığa kavuşmasını gönülden istediklerini kaydetti. Öz, “Bu olayın aydınlanması Türkiye'nin demokratikleşmesi ve şeffaflaşması açısından büyük önem arz etmektedir. Soruşturmanın şüpheleri artıran değil, izale edecek bir yöne doğru yönelmesini temenni ediyorum.'' şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER