ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 16:23

"Özal için başarılı bir otopsi yapılmıştır"


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın naaşına çok başarılı bir otopsi yapıldığını söyledi. Ergin, “Şunu söyleyeyim, ölüm anında hangi veriler var ise hemen hemen tamamına yakın bulguları elde edebilecek başarılı bir otopsi yapılmıştır.” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Tanıtım Medya Günleri kapsamında Konya’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti’nin 10 yıllık görev sürecinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Ergin, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetede yayınlanan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın otopsi sonuçlarında 4 farklı zehir bulunduğuna ilişkin haber hakkında bilgileri sorulan Bakan Ergin, Özal’a başarılı bir otopsi yapıldığını söyledi. Bakan Ergin, otopsinin Özal’ın ölüm anında hangi veriler varsa hemen hemen tamamına yakın bulguları elde edebilecek nitelikte olduğuna dikkat çekti. Otopsi sonucunda elde edilen verilerin 1. İhtisas Kurulu’nun değerlendirilmesine tabi tutulduğunu hatırlatan Bakan Ergin, "Adli tıp uzmanları ve üniversiteden gelen konunun uzmanı hocaların oluşturduğu bir çalışma grubu titiz bir mesai harcıyorlar. Önemli bir konudur. 1. İhtisas Kurulu raporunu yazıp bunu tescil etmedikçe Adalet Bakanı sıfatıyla benim bu konuda doyurucu bir şey söyleme şansım yok. Evet rahmetli Özal’ın ölümü gününden bu yana bir takım tereddütler endişeler dile getirilmiştir. Bunların dile getirilmesi sürecine bağlı olarak 19 yıl sonra mezarın açılması ve otopsi yapılması uygulamasına gidilmiştir. Elde edilen veriler uzmanlarınca değerlendiriliyor. Şunu söyleyeyim, ölüm anında hangi veriler var ise hemen hemen tamamına yakın bulguları elde edebilecek başarılı bir otopsi yapılmıştır. Onun için adli tıp sürecinden sonra bu tereddütlerin izale olacağını düşünüyorum. Normal bir ölüm müdür, yoksa dışarıdan bir müdahale var mıdır, bu sualler cevabını bulacaktır diye ümit ediyorum. Şu aşamada daha fazlasını ifade etmeyeceğim. Çalışma devam ediyor. 1. İhtisas Kurulu, resmi raporunu Başsavcılığa ulaştırdığında değerlendirmeyi ilgili başsavcılık yapacaktır.” açıklamasında bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER