ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 17:58

ÖSYM sınav sorularının gizlenmesi TBMM gündeminde


CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, ÖSYM sınav sorularının gizlenmesini TBMM gündemine taşıdı.
23 Mart Pazar günü 2 milyondan fazla öğrencinin yükseköğretime geçişin ilk aşaması olan YGS’ye gireceğine işaret eden Öğüt, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yazılı cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

    Sınava bir hafta kalan ÖSYM Başkanı Ali Demir’in de önemli açıklamalarda bulundu ve yönetim kurulu kararı ile sınav sonrası YGS soru kitapçıklarında yer alan soruların yüzde 20’sinin açıklanacağını söylediğini belirten CHP’li Öğüt, ÖSYM'nin daha önceki sınavlarda da gündeme gelen soru kitapçığı krizine bir kez daha dikkat çekti.

    “BİLGİ EDİNME KANUNU KAPSAMI DIŞINA ÇIKARTILDI”

    Öğüt, önerge gerekçesi olarak, “6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 33. maddesi ile ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarıldığını, zaten adı son yıllarda kopya, hatalı gibi bir dizi olumsuz haberle anılan kuruma karşı kamuoyunda güven yitimi yaşanırken, CHP'nin tüm itirazına rağmen kabul edilen yasa ile kurumun, daha da tartışılır hale geldiğini ve kamuoyunda güvenilirliğini yitirdiğini belirtti.

    CHP'li Öğüt, yasa ile ÖSYM'nin sadece sınavlarda yer alan test sorularının tamamından rastgele seçilen yüzde 10’unu, YGS için de yüzde 20'sini adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte yayınlanması tartışmaları da beraberinde getirdiğini ifade etti.

    "ÖSYM SINAVLARI NEDEN BİLGİ EDİNME KANUNU KAPSAMI DIŞINA ÇIKARILMIŞTIR?"

    Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya ÖSYM sınavlarına ait soru ve cevapların Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasının gerekçesini soran Öğüt, ayrıca şu soruyu da yöneltti: "Başbakanlığın, 2011-2015 yılları arası stratejik planında, vatandaşa daha hızlı, kaliteli ve güvenilir kamu hizmeti verilmesi, şeffaf, hesap verebilir kamu yönetimi oluşturulması, karar alma sürecine toplumsal unsurların ve bireylerin katılımına imkan veren bir dönüşümün sağlanması hedeflenmektedir. Kamu hizmeti veren üstelik adı da birçok kez şaibeli duruma karışmış olan ÖSYM'nin uyguladığı sınav sorularını açıklamayacak olmasının güvenilir ve şeffaf kamu hizmeti hedefiyle bağdaştığını düşünüyor musunuz?"

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER