SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Aralık 2014 Pazartesi 14:30

Davutoğlu: 'Osmanlıca Türkçe'dir, bunu herkes bilsin'

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/davutoglu-1491751-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/davutoglu-1491751-622x360.jpg
Osmanlıca Türkçedir, bunu herkes bilsin

Polonya’ya hareketinden önce açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Osmanlıca Dersi tartışmalarına değinerek, 'Osmanlıca Türkçe’dir bunu herkes bilsin' dedi


Polonya’ya hareketinden önce açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Eğitim Şurası kararlarına tepkilere bir kez daha yanıt verdi. Seçim barajı tartışmalarına da değinen Davutoğlu, "Ankara’da baraj hesabı yaparak Türkiye’de seçim kazanılmaz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Polonya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AB’nin kritik isimleriyle bir araya gelen Davutoğlu, görüşmede 3 ana başlık üzerinde durulduğunu ifade ederek, görüşmenin verimli geçtiğini ifade etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecine de değinen Davutoğlu, "Çözüm süreci bağlamında Atina dönüşü bir görüşme gerçekleştirdik durumu değerlendirdik. Uygulayacağımız eylem planı son derece berraktır. Aynı berraklığı tüm taraflardan görmek gerekir. Çözüm sürecini bütün milletimizle birlikte yürüyoruz. Son durumu gözden geçirdik. Süreç nihai sonuca gidecek şekilde işlenmeli. Halkımızın sahiplendiği bir süreçtir" diye konuştu.

SEÇİM BARAJI

"Yeni bir seçim barajı gündeme gelir mi?" sorusuna da yanıt veren Davutoğlu, "AK Parti herhangi bir barajdan korkarak siyaset yapan bir parti değildir. Hiç bir şeyden korkmadık. Her türlü engeller çıkartıldı. AK Parti hiç bir şeyin arkasına saklanmadı. Biz hep meydanlarda halkımızla birlikte siyaset yaptık. Bizim hesabımız milletle. Hukuku süreçten medet ummayız. Anayasa Mahkemesi’nin açıklaması önemli. Seçim yaklaşınca tartışmalardan medet umuyorlar. Ankara’da baraj hesabı yaparak Türkiye’de seçim kazanılmaz. Geçen sene yaptığımız teklifler masada" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu "Anayasa Mahkemesinin bu meseleyi (seçim barajı) 1995 tarihli Anayasa Mahkemesinin ruhuna uygun bir şekilde ve 2008 tarihli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin aldığı karara uygun bir şekilde neticelendirmesini bekliyoruz. Çünkü hukuk bunu gerektirir. Temsil ile istikrarın bir dengeye oturması lazım. Eğer böyle bir sonuç ortaya çıkarsa temsille istikrarı gözeten bir sonuç ortaya çıkarsa tabi ki hepimiz bu sonucu saygıyla karşılarız" dedi.

OSMANLICA DERSİ

Osmanlıca Dersi tartışmalarına da değinen Davutoğlu, "Osmanlıca Türkçe’dir bunu herkes bilsin. Nedir bu Osmanlı, tarih alerjisi anlamıyorum. İsteyen öğrenci seçer, istemeyen öğrenci seçmez. Türkiye’de geçiş süreci tahripkar bir şekilde olmuş. Bahsettiğimiz din kültür dersi de bu toplumu yabancı değil. Ortaçağ karanlığı demek yanlış" dedi.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

Daha fazla müzakere başlığı açılmalı

SONRAKİ HABER

Ortadoğu'da çözüm gözükmüyor

YORUM YAZ
1 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Text BRONZE:08 Aralık 2014, Pazartesi 18:02