ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 11:54

Orman yangınlara karşı en başarılı ülkeyiz


 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede dünyada en başarılı ülke olduğunu söyledi.
    
Eroğlu, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede büyük bir başarıya ulaştığını ifade ederek, ''Türkiye olarak Akdeniz ülkelerinde, hatta dünyada en başarılı ülkeyiz. Geçen yıl Türkiye'de sadece 10 bin hektarlık alan yandı. Diğer Akdeniz ülkelerinde bunun 10, 20, 30 katı alan yandı. Onların orman alanları bizden daha az olmasına rağmen, daha büyük alanları yandı'' dedi.
    
Türkiye'nin diğer ülkelere yangınla mücadele ve yangınların söndürülmesinde destek verdiğini kaydeden Eroğlu, bunlar Rusya, İsrail, Makedonya, Bosna Hersek'in geldiğini, bu ülkelerde çıkan yangınların Türkiye'nin desteğiyle söndürüldüğünü söyledi.
    
''Türkiye yangınla mücadelede büyük bir bölgesel güçtür'' diyen Eroğlu, yangın söndürme araçlarının sayısını arttırdıklarını, ayrıca teknolojik açıdan modern cihazlara sahip olduklarını kaydetti.
    
Orman yangınları konusunda başarılı bir sistem kurduklarını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:
    
''Ankara'da 'Yangın Harekat Merkezi' bulunuyor. Bir yerden yangın çıkınca, yangının çıktığı yerden ayna anda sinyal gidiyor. Kamera takip sisteminden görünüyor ve ekipler yangın alanına geliyor. Ben makamımdan bunu izleyecek güce sahibim; yangının çıktığı yerde havadaki helikopterin hızı ne, bulunduğu yerin koordinatları, kaç dakikada yangın yerine ulaşacağını odamdan görecek teknolojiye sahibiz. Ayrıca, karadaki arazözün içinde kimler var, telefon numaraları, hızı, kaç dakikada ulaşacağını görebiliyorum. Yanan alandaki bitki örtüsünün şeklini bile görecek teknolojiye sahibiz. Bazı ülkelerin bakanları ve büyükelçileri beni ziyarete gelince, onlara da gösteriyorum, şaşırıyorlar.''
    
    ''Zehirli su kullanıldığı'' iddiaları
    

Eroğlu, Balıkesir'in Eybek Dağı'nda Eylül ayında çıkan orman yangının söndürülmesi için zehirli su kullanıldığı iddialarıyla ilgili olarak, ''Yangın söndürmek için ne gerekiyorsa yapılıyor. Yangın söndürme helikopterindeki kişiye, 'şuradan, buradan su alacaksın' denilmiyor. Onun işi, yayılmadan yangını en kısa zamanda söndürmektir. Onu yapmasaydı bütün Kaz Dağları bitmişti. Helikopterin, orada su alacağı yer var. İçinde değişik kimyasal maddeler olduğu söyleniyor. Bunun bir zararı olmaz. Yangın esnasında buharlaşıp gidiyor. Çünkü konsantrasyonu çok düşük, atmosferde bir kıymeti harbiyesi yok. Bunu hangi kimya mühendisine sorsanız bilir'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER