ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:56

"Onurlu bir barış mutlaka gelecek"

"Onurlu bir barış mutlaka gelecek"

Gültan Kışanak, onurlu bir barış ve özgürlüğün mutlaka geleceğini vurguladı.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, "İmralı'da başlatılan görüşmelerin adım adım ilerletilmesi ve kalıcı onurlu bir barışın tesis edilmesi hepimizin boyununun borcu olsun." dedi. 

BDP TBMM Grup Toplantısı'nda masalara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle karanfiller bırakıldı. Milletvekilleri Esat Canan ile Hasip Kaplan da kadınlara yerlerini verdi. Partisin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Kışanak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle düzenleyecekleri etkinlikleri Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadına adadıklarını ifade etti. Fransa'nın başkenti Paris'te işlenen cinayetlerin faillerinin bulunmasını isteyen Kışanak, katillerin kadınlara hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Grup toplantısına Karadeniz fülarıyla çıktığını dile getiren Kışanak, bu füların bir mektupla birlikte gönderildiğini belirterek Karadeniz'de yapılan saldırının kınandığını ve kardeşlik duygusuyla bunu gönderdiğinin ifade edildiğini aktardı.

Türküyle, Kürdüyle, Ermenisiyle birlikte yaşama duygusu bulunduğu dile getiren Kışanak, birlikte yaşama duygusunun ülke genelinde bulunduğunu vurguladı. Müzakere sürecinde kadınların güçlü bir şekilde temsil edilmesi gerektiğinin altını çizen Kışanak, bu sürece katkı yapacak oluşumların içinde kadınların eşit ve güçlü temsillerin olmasını istedi.

Türkiye'de her gün 5 kadının katledildiğini belirten Kışanak, ocak ayı içinde sadece 15 kadının katledildiğini söyledi. 500'ü aşkın kadının tutsak olduğunu dile getiren Kışanak, tutsak olarak anlamlandırmalarının sebebinin ise rehine politikası yürütüldüğünden kaynaklandığını ifade etti. Siyasi operasyon sebebiyle açıkça bunlara tutsak dediklerini belirten Kışanak, terör suçlaması olduğunu ancak ortada bir suç bulunmadığını kaydetti. Kadınların özgürlük mücadelesinin tutsak alınmak istendiğini anlatan Kışanak, başta kadınlar olmak üzere tüm tutsakların özgür kalmasını istedi. Cezaevindeki kadınlara selam gönderdi. Hep beraber mücadele edip cezaevlerinin kapılarını açıp yollarına devam edeceklerini vurguladı.

Muhafazakar zeminde siyaset yapan kadınlara seslenen Kışanak, "İmralı'da başlatılan görüşmelerin adım adım ilerletilmesi ve kalıcı onurlu bir barışın tesis edilmesi hepimizin boyununun borcu olsun. Sadece bizim değil. Bizler bugüne kadar bu yükü taşıdık. Şikayetçi de değiliz. Bu ezaları bu cefaları bilerek katlandık. Bunun bir toplumsal mücadelenin gereği olduğu için yaptık. Bizimle acıyı cefayı paylaşmadınız; gelin bizimle barışı ve çözümü paylaşın. Biz herkesi barışın, eşitliğin tarafı olmaya davet ediyoruz; başta evladını yitirmiş analar olmak üzere. Onurlu bir barış ve özgürlük mutlaka gelecek." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER