ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 16:47

Ombudsmanlar Meclis'i gezdi


Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu başkanlığındaki 124 kişilik Kamu Denetçiliği Kurumu denetçileri, uzmanları ve personeli Meclis'i tanımak amacıyla TBMM'yi gezdi.
     Kamuoyunda "ombudsmanlık" olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu, bağlı olduğu Meclis'i gezerek, TBMM hakkında bilgi aldı. Meclis Lokantası'nda yemek yiyen Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, denetçiler Abdullah Cengiz Makas, Mehmet Elkatmış, Zekeriya Aslan, Muhittin Mıhçak, Serpil Çakın ve 65 uzman ile personel, Genel Kurul Salonu'nu da gezdi.
     Kamu Denetçiliği Kurumu heyeti, Meclis merdivenlerinde hatıra fotoğrafı da çektirdi.
     Denetçi Aslan, ziyaretle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Anayasa'ya göre kurulduğunu söyledi.
     29 Mart tarihi itibariyle halkın şikayetlerini almaya başladıklarını belirten Aslan, idarenin bütün eylem ve işlemleriyle ilgili başvuruları incelediklerini kaydetti. Aslan, bugüne kadar bine yakın şikayet geldiğini, vatandaşların en çok maddi konularda şikayetçi olduğunu ifade etti.
     Vatandaşların kurumu yeni yeni tanımaya başladığını, ancak buna rağmen yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Aslan, kurumun Meclis adına çalışması nedeniyle bağlı oldukları Meclis'i tanımak amacıyla buraya geldiklerini söyledi.
     "Halkımızın yararına işler yapacağız" diyen Aslan, uzmanların 3 bin kişi arasından seçildiğini söyledi. 5 denetçi arasında bakanlıklara ve kurumlara göre görev dağılımı yapıldığına işaret eden Aslan, "Bankaların haksız olarak aldığı paralar, emeklilik fazla prim ödemeleri ve kredi kartları ile ilgili şikayetler yoğunlukta" dedi.
     Zekeriya Aslan, mahkeme olmadıklarını, tavsiye kararı yazdıklarını belirterek, "Vatandaş hangi bakanlık veya kurum ile ilgili şikayette bulunmuşsa, o bakanlık ve kuruma tavsiye kararı yazıyoruz. Bakanlık ve kurum kararı yerine getirmediği zaman, gerekli görürsek o kurumu deşifre edebiliriz" diye konuştu. Aslan yerinde inceleme de yapabileceklerini söyledi.
     Aslan, gelen başvuruları 6 ayda sonuçlandırmak zorunda olduklarını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER