ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 15:55

''Öküz altında buzağı aramayın''

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Kürtaj bir hastalık mıdır ki, Medula sisteminde yeri olsun. Dün var mıydı? Dün de yoktu. Öküz altında buzağı aramanın bir anlamı yok" dedi.


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Medula sisteminde isteğe bağlı kürtaj kodunun çıkarıldığı iddialarına ilişkin, "Kürtaj bir hastalık mıdır ki, Medula sisteminde yeri olsun. Dün var mıydı? Dün de yoktu. Öküz altında buzağı aramanın bir anlamı yok" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Zeyinburnu'nda gerçekleşen İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplu Açılış Töreni'nin ardından, gazetecilerin "kürtajın yasaklandığı" iddialarına ilişkin soruların cevapladı.

Bir gazetecinin "Medula sisteminde isteğe bağlı kürtaj kodunun çıkarıldığı iddiaları doğru mu?" sorusuna Müezzinoğlu,

"Kürtaj, bir hastalık değildir. Gebelik normal bir süreçtir. Dolayısıyla Medula sisteminde 'kürtaj' diye bir kelime zaten olmaz. Gebelik ve gebeliğin sonlanmasıdır. O bir sonuçtur, bir hastalık değildir ki. Kürtaj bir hastalık mıdır ki, Medula sisteminde yeri olsun. Dün var mıydı? Dün de yoktu. Öküz altında buzağı aramanın bir anlamı yok" karşılığını verdi.

Medula sisteminin hastalıkları saydığını, kürtajın ise bir hastalık olmadığını ifade eden Müezzinoğlu, kürtajın istenmeyen gebeliğin sonlandırılması olduğunu anlattı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir gazetecinin, "Kürtaj SGK kapsamından çıkarıldı mı?" sorusu üzerine, "Biz kürtajın SGK kapsamına girmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığı olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına talepte bulunduk. Onu değerlendiriyorlar. Tıbbi bir zorunluluk olduğunda ise SGK bunu hastalık olarak kabul ediyor ve tıbbi zorunluluk olmasından dolayı karşılıyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER