ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 20:12

Okullardaki kıyafet serbestliği


CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, bir gecede alınan karar nedeniyle 36 milyon öğrenci üniformasının esnafın elinde kaldığını söyledi.
     Gümüş, öğrenci üniforması üreten bir grup esnafla birlikte düzenlediği basın toplantısında, okullarda kıyafet serbestliğine ilişkin kararın aceleyle alındığını, bunun sonucunda onbinlerce esnafın işsiz kaldığını, iflas durumuna geldiğini anlattı.
     18 milyon öğrenci için üniforma üretildiğini, ani kararla piyasa değeri 2 milyar lira olan malın esnafın elinde kaldığını belirten Gümüş, ''Edilen zarar zincirleme olarak esnafı, üretim atölyelerini, fabrikaları, mal depolarını, kumaş üretici ve satıcılarını, düğmecileri, iplikçileri, bu işletmelerin sahiplerini, çalışanlarını ve ailelerini etkilemiştir. Ani, sorumsuzca, araştırma yapılmadan, sektörü bilmeden alınan karar önemli bir nüfus için yıkım, zarar ve umutsuzluk kaynağı olmuştur'' dedi.
     Gümüş, zor durumdaki esnafın sesini Hükümet'e duyuramadığını ifade ederek, benzeri bir kararın daha önce siyah önlükten mavi önlüğe geçiş için alındığını, ancak 3 yıllık bir süre tanındığını anımsattı. Hükümet'in bir gecede aldığı kararla 36 milyon üniformanın esnafın elinde kalmasına yol açtığını kaydederek, ''Hükümet böyle büyük bir uygulamanın arkasını, önüne düşünemeyecek durumdaysa halkı aldatmaktadır. Vizyon'dan, geleceği hayal edebilme ve görebilme yeteneğidir. Hükümette bir gram dahi yoktur. Çünkü Hükümet burnunun ucunu bile görememektedir'' diye konuştu.
     Esnafın, özel okullarda velilerin yüzde 60'ının istemesi halinde üniforma giyilebilmesine imkan tanıyan düzenlemenin devlet okulları için de geçerli olmasını istediğini belirten Gümüş, konuyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını talep ettiklerini söyledi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER