ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2017 Çarşamba 15:10

'Öcalan yeni bir mektup hazırlıyor'

Öcalan yeni bir mektup hazırlıyor

BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak Öcalan'ın yeni bir mektup hazırladığında olduğunu açıkladı.


BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Abdullah Öcalan'ın silahların nasıl bırakılacağı ve örgütün sınır dışına nasıl çıkacağının yer alacağı yeni bir mektup hazırladığını da açıkladı. Kışanak, 'Akil insanlar'a şans tanınması gerektiğini de vurguladı.


Terör örgütü PKK'nın kurucusu Abdullah Öcalan’ın doğum günü nedeniyle Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine gelen BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, geçtiğimiz yıllarda Ömerli köyüne giden grup ile polis arasında çıkan gerginlikte ölen Mahsun Karaoğlan ve Mustafa Dağ’ın öldüğü yerdeki mezarını ziyaret etti. Burada konuşan Kışanak, artık ölümlerin durması gerektiğinin altını çizdi.

"Ülkenin gençleri artık toprağa düşmesin” diyen Kışanak, geleceğimiz olan gençlerin geleceği daha iyi kurmaları için yan yana yoldaş olsunlar, arkadaş olsunlar çağrısında bulundu. Kışanak, “Gençler özgür bir geleceğe özgür bir ülkeye, özgür yarınlara yürüsünler.” diye konuştu.

Barış sürecinin olumlu sonuçlanması için mücadele edeceklerini ifade eden Kışanak, barışın herkese katkısı olacağını belirterek, “Bundan Türk halkı, Kürt halkı Aleviler kazanacak. Evlatlarını yitiren Türk ve Kürt analar kazanacak. Bunun için çalışacağız, bunun için mücadele edeceğiz.” diye konuştu. Daha sonra ölenlerin ruhuna Fatiha okundu. Kışanak ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Son İmralı görüşmeleri ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığını anlatan Kışanak, detaylarının Demirtaş tarafından açıklandığını kaydetti.

Akil insanlar listesi ile ilgili de değerlendirmede bulunan Kışanak, listeden çok faaliyetleri üzerinde durulması gerektiğini aktardı. Ülkenin barışı için akil insanlara şans tanınması gerektiğini kaydeden Kışanak, “İhtiyaçlarımızı, bu ülkenin barışını ihtiyaçlarını karşılayabilmek, yürütebilmek için kendilerine şans tanımak lazım. Heyetin oluşturulması ile ilgili hükümete yönelik eleştirilerimiz vardı, bunları da dün kendilerine ifade ettik. Akil adamların bir tarafın değil kamuoyu vicdanının temsilcileri olması gerekir.” ifadelerine yer verdi.

“ÖCALAN YENİ MEKTUP ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR”

Kışanak, Öcalan'ın 4. İmralı heyeti ile yaptığı görüşmede yeni bir mektup üzerinde çalıştığını bildirdiğini, tamamlandığında da yerine ulaştırılması için bir iletişim kanalı açılacağını söyledi. Kışanak, yeni mektupta silahların nasıl bırakılacağı ve örgütün nasıl sınır dışına çıkacağını kapsayan bir mektup olduğunu da sözlerine ekledi. Bu arada konuşmaların ardından Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk ve Gülten Kışanak’ın da aralarında bulunduğu grup ölen geçlerin mezarlarının bulunduğu bölgeden ayrıldı. Polis helikopteri ise yaklaşık bin kişinin geldiği, taşlarla ‘Apo’ ve ‘PKK’ yazılan dağın etrafından güvenlik amacıyla alçak uçuş yaptı. Bu sırada bir grup genç tahrik amacıyla PKK bayrağı açtı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER